Čekiranje skuplje 30 evra
Prelaskom na Sejber rezervacioni sistem, Er Srbija će početi da naplaćuje neke standardne usluge poput izbora sedišta ili aerodromskog prijavljivanja na let (čekiranja).
Kompanija je na novi sistem prešla 22. aprila, ali se promena za same putnike primenjuje od 1. juna. Ukratko, oni koji budu želeli da se čekiraju na aerodromu, tu uslugu će morati da doplate 30 evra. Ova novina se odnosi samo na Er Srbiju, odnosno njene šaltere na beogradskom aerodromu.
Putnici koji lete drugim aviokompanijama, na primer Lufthanzom ili Alitalijom, kao i do sada, moći će da se čekiraju na šalterima Aerodroma "Nikola Tesla". Reč je o odlaznim, odnosno letovima iz Beograda, dok se čekiranja na šalterima u inostranstvu odvijaju kao i do sada, s time što je, naravno, moguće čekirati se i za povratni let preko interneta i odštampati kartu za ukrcavanje u avion.
Suština je da će se putnici već prilikom kupovine karte onlajn, opredeljivati kako će se prijaviti za let - tako što će sami čekirati i štampati kartu, ili će platiti aerodromskoj službi aviokompanije da to uradi za njih. Putnici u biznis klasi, kao i putnici koji imaju skuplje karte ekonomske klase neće plaćati aerodromsko čekiranje. Ovaj izuzetak će važiti i za putnike na čarter letovima, putnike sa umanjenom sposobnošću kretanja, one koji sa sobom vode bebe do 24 meseca starosti, za grupe, nepraćenu decu, ali i za članove nagradnih programa Er Srbije i partnerskih kompanija iz Etihada grupe koji imaju više statuse. Zapravo, odluka se odnosi za četiri kategorije najjeftinijih karata, koje su ujedno i najprodavanije.
Plaćanje izbora sedišta
Odabir i promena željenog sedišta unapred je moguća u bilo kom trenutku do kompletiranja prijave na let. Putnici sa najskupljim kartama za ekonomsku klasu (tri najskuplje tarife) kao i putnici biznis klase neće plaćati ovu doplatu. Putnici sa četiri standardne tarife za ekonomsku putnu klasu plaćaće dodatno samo ako žele sedište sa više prostora za noge ili u preferencijalnoj zoni, dok će svi ostali putnici morati da plate za bilo koji izbor.
Trebalo bi naglasiti da je onlajn čekiranje besplatno, a putnici koji ga budu koristili će moći da izaberu sedište kao i da doplate za korišćenje aerodromskog salona za putnike biznis klase, ukoliko to žele. Sedišta su razvrstana na više zona, od sedišta sa više prostora za noge, sedišta u preferencijalnoj zoni, standardno sedište A ili B. Ali, odabir sedišta se takođe naplaćuje i visina te nadoknade zavisi od klase prevoza, odnosno destinacije. Ukoliko putnik ne želi da bira (i dodatno plati) određeno sedište, sistem će automatski dodeliti sedište u avionu.
Kada je reč o agencijama koje se bave prodajom aviokarata, one ne obavljaju uslugu čekiranja putnika, već je taj posao prepušten onome ko putuje.
Kada je potrebno čekiranje
Prijavite se za let putem interneta od 36 sati do jedan sat pre poletanja.
Dostupan je za Er Srbija letove čija je polazna tačka Beograd, Amsterdam, Atina, Banjaluka, Beč, Bejrut, Bukurešt, Diseldorf, Frankfurt, London, Milano, Moskva, Pariz, Prag i Rim.
A šta ako nemate računar i štampač?
Kako je reč o promeni koja u ovom trenutku važi samo za odlazne letove iz Beograda, oni koji nisu u prilici da se čekiraju preko interneta i odštampaju karte, na aerodromu "Nikola Tesla" imaju na raspolaganju računare i štampače koje besplatno mogu da iskoriste za čekiranje prilikom dolaska na aerodrom.
Ipak, za ovu operaciju je potrebno izvesno poznavanje sistema, ali kako je slična praksa odavno u funkciji, na primer, kod niskotarifnih kompanija poput Viz era, Izidžeta, Rajanera i drugih. Putnici koji često lete Lufthanzom, Svisom ili drugim kompanijama odavno su imali mogućnost da ovakav sistem prijavljivanja za let isprobaju.