U koju kartu gleda Putin kada govori o Srbiji?
"Kada je na forumu u Pekingu ruski predsednik Vladimir Putin svrstao Srbiju u evroazijsku ekonomsku uniju, imao je na umu isključivo sporazum o slobodnoj trgovini", kaže za B92 ministar Rasim Ljajić.
Ekonomski komentatori objašnjavaju da toliko malo izvozimo u evroazijsku uniju da se logično postavlja pitanje - gde je tu interes?
Da li bi nam bilo jasnije, kada bismo znali u koju kartu je Putin gledao kada je Srbiju ugledao u Evroaziji - ekonomsku, političku ili i jednu i drugu. Trenutno Srbija, kao i Egipat, Iran, Indija, Singapur, pregovara sa Evroazijskom ekonomskom unijom o slobodnoj trgovini. Ruski predsednik bi da se taj proces ubrza, reč je o ekonomskim interesima, ne o političkom terenu, pojašnjava Putinovu poruku srpski ministar trgovine.
- Putin je najavio i nabrojao one zemlje sa kojima ova unija pregovara oko sporazuma o slobodnoj trgovini i posebnim uslovima trgovine sto se nas tiče nemamo veze s drugim zemljama mi pregovaramo sa unijm oko usaglašavanje teksta sporazuma tj spiska roiba koje ce biti na bescarinskom režimu - kaže Ljajić.
Ljajić kaže da Srbija želi sporazum sa EAEU ove godine. Podseća da nudimo automobile, piletinu, šećer, sireve i cigarete. To tržište ima oko 200 miliona stanovnika, činjenica je da je gladno robe i da razne zemlje žele beneficiranu robnu razmenu. Ipak, pravo pitanje, tj. dilema koja zbunjuje i investitore, glasi: koja je tačno naša orijentacija ili bolje rečeno, čiji bismo član da budemo?
- Ono što je ključni problem je što mi u sve zemlje evroazijske unije izvozimo oko 7 odsto našeg ukupnog izvoza i to je za jedno 400-500 miliona evra manje nego što Bosni izvezemo godišnje i hajde sada ako u EU izvezemo 65, u CEFTA 15, a tamo 7, šta je zapravo naš ključni interes, ja ga ne vidim u takvom savezu - kaže ekonomski analitičar Milan Ćulibrk.
Amerikanci su, u jeku rata sankcijama između EU i Rusije, povećali svoj izvoz u tu zemlju za 30 odsto. Može li Srbija da bude SAD na evroazijskom tržištu?