Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 25.04.2017.
00:22
Vestionline, DW A

Besni na Nemačku: Ovo se ne može izdržati

Uvek iznova se čuju kritike na račun Nemačke jer zbog slabog evra njen izvoz neprestano raste.

pixabay.com
Da Nemačka ima marku njena vrednost bi verovatno snažno skočila i prigušila nemački izvoz

I komentator DW-a Rolf Venkel zastupa vrlo rašireno mišljenje kako Nemačka "nije kriva što je uspešna".

Treba priznati: spoljnotrgovinski višak u Nemačkoj je sve veći. Uzrok tome je da mi proizvodimo više nego što nam treba, a da prodajemo više robe i usluga u inostranstvu nego što ih kupujemo. Za deset godina se taj suficit više nego udvostručio, sa 4 odsto BDP-a na 8,6 odsto prošle godine.

Taj spoljnotrgovinski višak je mnogima trn u oku. Evropska komisija govori o "neravnoteži" ako taj višak neke zemlje premaši 6 odsto njenog Bruto nacionalnog dohotka. Šefica Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard kaže da je legalno da zemlja u kojoj su stanovnici sve stariji svoje težište usmerava na izvoz, ali pitanje je količine: "četiri odsto mogu možda biti opravdani, ali osam posto više nisu."

Oglasio se nedavno i francuski predsednički kandidat Emanuel Makron i za nemačku izvoznu silu rekao da se "više ne može izdržati". Nemački ministar finansija Volfgang Šojble te optužbe ovih dana mora da sluša i u Vašingtonu na prolećnom zasedanju MMF-a i Svetske banke kada se sastaju i ministri zemalja G-20.

Reforme tržišta rada i niske plate

Treba i to priznati: Nemačka je trenutno izuzetno konkurentna u međunarodnim razmerima. Ona se od početka veka - reformama tržišta rada i niskim platama - iz bolesnika Evrope pretvorila u njenu lokomotivu. Plate se dogovaraju kolektivnim ugovorima, između sindikata i poslodavaca - država tu nema šta da kaže. I država se ne može optuživati da je svoje tržište rada tako reformisala da je broj nezaposlenih smanjen i da su stvorena nova radna mesta.

Da li su nemački izvozni proizvodi, mašine ili automobili previše jeftini? Taj prigovor je nekad bio tačan, u pedesetim i šezdesetim kad je nemačka marka bila izuzetno potcenjena.

Danas se monetarna politika vodi u Evropskoj centralnoj banci - a na nju Berlin nema nikakvog uticaja. Dragi stvara slab evro i niske kamatne stope. Da Nemačka ima marku njena vrednost bi verovatno snažno skočila i prigušila nemački izvoz. To isto važi i za niske cene sirovina i energije koje omogućuju konkurentnost nemačke industrije. Ali to isto važi i za, italijansku ili francusku industriju. Uprkos tome mi prodajemo 36 odsto naše robe i usluga u evrozoni.

Mi smo jednostavno previše dobri

Gotovo da se ne usuđujemo da kažemo, ali: može li biti da nemački izvozni uspeh ima neke veze sa kvalitetom, povezanom sa pouzdanošću, tačnošću i sigurnom isporukom?

Uzmimo konkretan primer: naša razmena sa Sjedinjenim Američkim Državama je prošle godine iznosila 164 milijarde dolara. Problem je da smo mi u SAD prodali robe u vrednosti od 115 milijardi, ali smo tamo kupili robe u vrednosti od samo 49 milijardi. Ali to samo pokazuje da Amerikanci očito radije biraju nemački kvalitetni proizvod.

SAD izvoze kompjutere, softvere i par aviona. Benzina gladni američki pick-upovi sigurno nisu američki izvozni hit, a slatku kokakolu ionako u svakoj zemlji mešaju njezini licencirani partneri, tako da se zapravo ne računa kao izvoz. I Trampu će biti teško da preokrenete odnose jer imaju strukturalne razloge koji neće nestati sa nekoliko predsedničkih ukaza.

Doduše postoji i nekoliko mera koje bi mogle smanjiti nemački višak. Veće plate zaposlenima na primer ne bi samo poskupele njemačke proizvode, nego bi istovremeno podstakle i veću domaću potrošnju. I država može podstaći tu potrošnju tako što bi investirala u infrastrukturu - železnicu, puteve, škole i univerzitete, stanove i brzi internet.

Nemački proizvođači se zbog toga ne bi bunili, jer posao kod kuće je uvek rado viđen. Da, nemački spoljnotrgovinski suficit je rezultat i malih investicija u zemlji. Nemačka je zasićena i sve starija, tržišta koja će rasti se nalaze negde drugde.

Ali sve to objašnjava samo mali deo nemačkog viška u izvozu - i u svakom slučaju ne opravdava tako žestoke kritike iz inostranstva. Čini se da su te kritike pokazatelj da se za deficite u sopstvenoj zemlji krivac traži negde drugo - umesto da se sprovedu reforme.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online