Bahat ispraćaj viška radnika
Za dobrovoljni odlazak iz Elektroprivrede Srbije do sada se prijavilo 1.700 zaposlenih za čije otpremnine će biti isplaćena, za srpske prilike, basnoslovna cifra.
Naime, u prvom naletu prijavilo se 900 radnika za čije otpremnine je potrebno nešto više od 16 miliona evra. Budući da je broj dobrovoljnih "pobegulja iz EPS" skoro dupliran, jasno je da će i suma biti duplo veća.
Najbolje će proći 20 zaposlenih koji ostvaruju uslove za prevremenu starosnu penziju, a imaju i beneficirani radni staž i njima će biti isplaćeno pet do 27 prosečnih plata. Ako se uzme u obzir da je prosečna zarada oko 600 evra, neki iz ove kategorije radnika dobiće oko 16.000 evra. Radnici koji stiču uslov za penzije dobiće otpremninu od 200 evra po godini staža i tri prosečne plate.
Uporna anomalija
Bivši direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović kaže za "Vesti" da je reč o ozbiljnoj anomaliji koja se neprekidno pojavljuje u Srbiji.
- Država neprekidno pravi razliku između zaposlenih. Ako se radili u društvenoj fabrici obuće, dobijate bednu otpremninu, dok se monopolistička preduzeća razmeću novcem. Tako su ljudi koji su radili u siromašnim preduzećima dvostruko kažnjeni. Prvo su godinama radili za mizerne pare, a onda kad ostanu bez posla dobiju još mizerniju otpremninu - kaže Pavlović.
Postavlja se pitanje kako je moguće da EPS isplaćuje ovako visoke otpremnine ako se ima u vidu da ovo javno preduzeće godinama unazad kuburi s lošim poslovanjem, a dug EPS, kako za "Vesti" kaže Milan Kovačević, veći je od milijardu evra. Samo krađa struje na godišnjem nivou "pojede" 60 miliona evra. Ipak, on kaže da je otpuštanje radnika dobar potez bez obzira na visinu otpremnine.
- Isplati se suvišne ljude otpustiti bez obzira na visinu otpremnine. Ako imate višak ljudi, "curi vam novac" i ne treba odugovlačiti s otpuštanjem. EPS je monopolista i ima novca tako da im to neće biti problem. Muka je što je to naš novac jer je to državno preduzeća - kaže Kovačević.
On kaže da nažalost država nikad nije vodila računa o finansijama javnih preduzeća i da nikom nije bilo stalo da "vodi brigu o narodnim parama".