Dr Propast objasnio: Pacijent nije dobro!
Ekonomista Nurijel Rubini, poznat kao Doktor Propast, održao je predavanje o najvećim izazovima svetske ekonomije gde je objasnio da njeno stanje nije dobro.
Predavanje je održano na Međunarodnom finansijskom kongresu u Sankt Peterburgu, a Rubini je počeo svoje izlaganje šalom:
- Kažu da su Gorbačova pitali, kada je došao u posetu SAD, u kakvom stanju je ekonomija Rusije, a on je odgovorio jednom rečju: Good. Zapadni lideri su ga pitali da objasni bar u dve reči, i on je precizirao: Not good".
Po rečima Nurijela Rubinija, svetska ekonomija se sada nalazi u sličnom stanju.
- Dobre vesti za svetsku ekonomiju sastoje se u tome da je nakon finansijske krize 2008. godine počela recesija, posle čega je usledio ekonomski uspon - rekao je ekonomista i dodao da je kineska ekonomija usporila tempo rasta, ali nije doživela kolaps, zahvaljujući čemu je izbegnuta druga globalna recesija.
- Bregzit je i dalje regionalni, a ne globalni šok. On se ne može uporediti sa bankrotom LB čime je 2008. godine pokrenut svetski kolaps - uveren je Rubini.
Bregzit uzrokuje dezintegraciju
Prema njegovim rečima, svetska tržišta su umereno reagovala na rezultate glasanja u Britaniji. Bregzit je, doduše, već izazvao veću finansijsku nestabilnost i slabljenje japanskog jena, ali uticaj britanskog referenduma na aktive SAD i zemalja u razvoju dosad je bio prilično ograničen. Pa ipak, dalje posledice mogu biti daleko ozbiljnije, jer Bregzit može izazvati lančanu reakciju.
- Želja Velike Britanije da napusti EU može prouzrokovati dezintegraciju snaga u Evropi - smatra Rubini. Bregzit je kriza koja može ugroziti jedinstveno tržište EU i dovesti do raspada Šengenskog sporazuma, smatra poznati ekonomista.
- Pretpostavimo da će Velika Britanija izaći iz EU. Tada će se Škotska i Severna Irska takođe poželeti da se odvoje. U skladu sa takvim scenarijem i Katalonija će se poželeti da se odvoji od Španije. Švedska i Danska mogu reći da je Evropa bez Velike Britanije evrozona, a one ne žele biti u evrozoni, pa će se i one odvojiti - smatra Rubini.
Pored toga, zemlje EU su umorne od politike čvrste ekonomije. Po Rubinijevim rečima, najviše štete od Bregzita će imati privreda Velike Britanije, koja će se suočiti s usporavanjem privrednog rasta i slabljenjem investicione aktivnosti.
Ruska ekonomija raste
- I pored postojećih sistemskih problema, u Rusiji je tekući ekonomski sistem daleko manje ranjiv i stabilniji je nego što je bio pre nekoliko godina. Tokom protekle dve godine ruska ekonomija nije patila samo zbog zapadnih sankcija i pada cena goriva, već i zbog sporijeg rasta privrede Kine - smatra Rubini.
Prema njegovim rečima, već u najskorije vreme ruska ekonomija može zabeležiti rast od 1-2 odsto.
- Za razliku od Saudijske Arabije, koja smatra da je pad cena nafte privremena pojava i ništa ne preduzima, Rusija je dobro reagovala - smatra Rubini i dodaje da Rusiju i dalje najviše ugrožavaju smanjeni prihodi stanovništva i socijalna nestabilnost.
Pored toga, i dalje su prisutni globalni rizici koji su karakteristični za zemlje u razvoju.
- Danas od globalizacije imaju koristi zemlje koje poseduju visoko kvalifikovane stručnjake, sposobne proizvoditi tehnički složenu robu. Zemlje sa nisko kvalifikovanom radnom snagom gube trku u globalizaciji - kaže Rubini.
S druge strane, starenje stanovništva u razvijenim zemljama redukuje investicije, smanjuje dinamiku potrošnje robe i koči rast svetske ekonomije. Stanovništvo ne stari samo u SAD i Japanu, nego i u Kini i Rusiji, smatra Rubini. Pa ipak, po njegovim rečima, današnji globalni rizici ne mogu izazvati novu svetsku krizu.