Nakupci gori od grada
Jako nevreme praćeno krupnim gradom opustošilo je više sela u opštini Kosjerić. Prema prvim procenama reč je o velikoj šteti na usevima i voćnim kulturama, a grad veličine kokošijeg jajeta bukvalno je slistio sela Seču Reku, Tubiće, selo Kosjerić, brdo i grad.
Srpski seljaci su očajni, a ponajviše malinari, čije je nezadovoljstvo veliko što zbog nevremena, a još više zbog niske otkupne cene. Protesti za sada nisu najavljeni, ali malinari jasno iznose da sa otkupnom cenom od 150 dinara (1,2 evra) ne mogu da zarade.
- Kako je došlo do tih cena i šta se dogodilo u odnosu na prethodne godine kada je bila velika potražnja malina? Kupci su nadirali sa svih strana, a odjednom se napravio neki vakuum. U poslednja dva meseca nam je servirana priča da je stala prodaja i da nemaju kupce - priča Božo Joković.
Račun bez seljaka
Matematika malinara se nikako ne poklapa sa računicom hladnjačara i otkupljivača. Za sada nema prosipanja maline, štrajkova pred Vladom Republike Srbije, ali se insistira na razgovoru sa velikim otkupljivačima.
Prevelike padavine izazvale su u pojedinim malinjacima sušenje biljaka. U zasadu Vidana Brajkovića šteta je preko 20 odsto. Taj gubitak ne može nadomestiti ni cena od 300 dinara (2,4 evra) za kilogram.
- Gubitak je ogroman. Uložio sam grdna sredstva u ovu parcelu. Izvučeno je tri traktora đubreta stajnjaka, plus sva agrotehnika koju sam upotrebio - jada se Vidan Brajković, malinar iz Arilja.
On kaže da je očekivao sam barem 100 kilograma po aru. To je najmanje čemu je mogao da se nada, ali kako je krenulo neće biti ni po 50 kilograma, možda čak 30.
Ista priča skoro svake godine, a malinari istrajni da izdejstvuju cenu od minimum dva evra.