I loši krediti nekima donose profit
Nakon američkog fonda KKR (na čijem je čelu bivši šef CIA Dejvid Petreus), koji je pokazao zanimanje za otkup takozvanih loših kredita pojedinih srpskih preduzeća, istu spremnost najavila je i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
- EBRD može da bude suinvestitor fondovima koji su zainteresovani da rade na restrukturiranju kompanija koje su imale loše poslovne rezultate u Srbiji. Spremni smo da podržimo kupovinu loših kredita privrede, ali i da pratimo investiciju kupca kako bismo pomogli kompanijama da se oporave i ponovo budu zdrave - rekao je Danijel Berg, direktor EBRD za Srbiju.
On dodaje da je prodaja problematičnih kredita, takozvanih NPL, investicionim fondovima samo jedno od mogućih rešenja tog problema u bankarskom sektoru Srbije.
Ekonomista Milan Kovačević podseća da oni koji kupuju problematične kredite nameravaju da "dugove kupe jeftino, kao i da ih još više naplate, dakle da zarade".
U Srbiji nivo problematičnih kreditau bankarskom sektoru, uključujući kredite građanima i privredi, prelazi 20 odsto. Stanje s kreditima u privredi je lošija jer je svaki četvrti zajam teško ili nemoguće naplatiti.
Zakoni u Srbiji trenutno dozvoljavaju bankama da prodaju portfolio kredita koji su odobrili privredi, dok prodaja pozajmica koje su odobrene građanima i dalje nije moguća, sve dok kupac nije licencirana banka u Srbiji.
Vlast mekog srca
Zakon u Srbiji je dozvolio prodaju kredita, ali to je prema Kovačevićevoj oceni loše.
- Za dužnika bi bolje bilo da mu se prolongira kredit. Naša vlast je meka srca prema bankama, a tvrda srca prema preduzećima i građanima kad su krediti u pitanju - kaže Kovačević.