"Ubrzajte reforme, Srbija veoma zaostaje"
Regionalna direktorka Svetske banke za Jugoistočnu Evropu Elen Goldstin poručila je da će ta institucija za reforme u Srbiji ove godine odvojiti 200 do 300 miliona dolara i dodala da se u Srbiji vide reforme ali da je uvek moguće naći oblasti u kojima reforme mogu da budu ubrzane.
- Fer je reći da imamo izmedju 200 i 300 miliona dolara namenjenih Srbiji, koji bi posle izbora mogli da budu dostupni, ako posvećenost reformama ostane jaka - rekla je Goldstin i dodala da je uvek moguće naći oblasti u kojima reforme mogu da budu ubrzane.
S druge strane, Srbija je preduzela korake u nekim od najtežih oblasti, poput neefikasne, predimenzionirane države, što je, kako je primetila Goldstin, često veoma teško i ima različitih interesa koji bi voleli da se reforme uspore.
Pročitajte još:
- Ono što znamo, jeste da su te referme dobre za građane, i građani su veliki dobitnici. Oni što gube su interesne grupe, koji su često glasni - rekla je Goldstin za Tanjug, dodajući da će uvek biti interesnih grupa koje mogu da dobiju nešto ako stanje ostane isto - trgovinska udruženja, udruženja lekara, farmaceuta...
- Farmaceuti su savršen primer. Lekovi su skupi i zato gube prosečni ljudi kojima su ti lekovi potrebni, ili bolesna deca. Oni te lekove plaćaju 25, 30 ili 50 odsto više nego što je potrebno. Ali industrija zarađuje mnogo i oni imaju resurse da naprave buku, da govore da će reforme biti loše. Koristiće različite tehnike da pokušaju prosečnu osobu da ubede da će biti gubitnik reformi, ali će upravo građani biti dobitnici u smislu ekonomskog rasta i prosperiteta - rekla je ona.
Srbija je izgubila vreme u prethodnim decenijama kad je trebalo da ove reforme zauzmu odgovarajuće mesto i u tom smislu, Srbija veoma zaostaje, napomenula je ona, dodajući da u smislu posvećenosti koja je do sada primetna - reforme su ubrzane.
- Čak je Srbija postavila model za druge zemlje koje se bore da nadju taj momentum, i koje su propatile od konflikata iz prošlosti i političkih nestabilnosti. Sad kad je zapadni Balkan u situaciji da su sve zemlje u miru i sve imaju relativnu političku stabilnost, uz neke izuzetke, to daje mogućnost da se nadoknade reforme koje u poslednjih 10-15 godina nisu sprovedene. Voleli bi da vidimo da to ide i brže, ali smo svesni da je kompleksan proces - zaključila je Goldstin.