Amerika huška Rijad: Preko nafte kroje sudbinu sveta, Rusija glavna meta
Saudijska Arabija vlada svetom pomoću nafte i manipuliše njenom isporukom i cenama, a trenutno je cilj da se što više nanese štete ruskoj ekonomiji, navode ekonomski portali.
Moć je - nafta, a Rijad kroji političku sudbinu sveta prema svojim željama i manipulacijom njenom cenom. Zato još nema dogovora o stepenu proizvodnje "crnog zlata", čije cene enormno padaju.
Pročitajte još:
* Zašto se Rusija "druži" sa Saudijskom Arabijom?
Saudijska Arabija radi šta god želi sa tržištem nafte pa može i da spušta ili diže njenu cenu. Rijad često ograničava svoje pogone samo da bi cena rasla.
Imajući u vidu o kolikoj se moći radi, mnoge zemlje žele da budu što bolji prijatelji sa vlastima u Rijadu i uopšte ih ne interesuje represivna priroda saudijskog režima. Saudijska Arabija sada neće da smanji proizvodnju pod izgovorom da to ne želi ni Iran.
Međutim, neki "naftni stručnjaci" već dugo tvrde da Rijad, na nagovor SAD i po cenu sopstvene štete, pokušava da našteti Rusiji, koja jako oseća niske cene nafte i ima manji priliv sredstava u budžetu.
Iran je tu samo dobar izgovor i prilika da se "posvađaju" Moskva i Teheran, pošto je Moskva zaslužna za ukidanje sankcija Iranu, a i nedavno im je isporučila odbrambeni sistem S-300.
Iranu ne smetaju mnogo niske cene nafte jer vrlo jeftino proizvodi "crno zlato". Neki stručnjaci navode da bi Iran, u smislu kontrausluge Rusiji, mogao da pristane na dogovor i da dobije određenu kompenzaciju od Moskve kojoj bi se to isplatilo.
Ali, ukoliko Saudijska Arabija zaista želi da našteti Rusima i ukoliko su SAD zaista upletene u igru oko cene nafte, teško da bi Iran tu mogao nešto da učini.
Rusija se našla pod sankcijama zapadnih zemalja, a obaranje cene nafte je deo tog "rata", navode portali.
Finansijski stručnjaci navode da ruske devizne rezerve, prema novim podacima, iznose 387 miliona dolara, što je dovoljno za pokrivanja budžetskog deficita za naredne tri do četiri godine.