Slabe šanse Fijata u Rusiji?
Uprkos naporima srpske vlade koja grčevito pokušava da umoli Ruse i druge članice Zajednice nezavisnih država da dozvole uvoz 5.000 fijata, agonija fabrike u Kragujevcu se nastavlja. Naime, perspektiva zajedničkog projekta srpske vlade i giganta automobilske industrije iz Torina nije blistava.
U maju ove godine trebalo bi da bude poznat spisak sve robe za koju će važiti bescarinski režim u trgovinskoj razmeni Srbije i Evroazijske unije na čelu sa Rusijom.
Ministar trgovine Rasim Ljajić, koji je bio glavni pregovarač u Kazahstanu, zemlji koja najviše zateže sa potpisom, kaže da Srbija treba da bude zadovoljna ukoliko roba koja se trenutno nalazi u Sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom bude važila za ceo Evroazijski savez.
- Tražili smo slobodan uvoz i za cigarete i šećer. Ne može. Ali neke vrste sireva i fijat još uvek imaju šansu. Mi bi trebalo da budemo zadovoljni ako zadržimo ovaj režim koji imamo sa Rusima jer tu je 99 odsto roba koje se nalaze na bescarinskom režimu - rekao je Ljajić.
Pročitajte još:
* "Ruski pritisak na Srbiju različit je od američkog"
Nije tajna da je Srbija tražila da izveze 10.000 "fića", ali od toga nema ništa jer je iz Moskve jasno poručeno da se može računati samo s polovinom traženog kontingenta. O tome je i ruski ambasador u Beogradu Čepurin izvestio premijera Vučića.
Postoji i jedna zamka koju je srpska vlada previdela.
Naime, Rusija bi mogla da zatraži reciprocitet u tom aranžmanu, pa da Srbija dopusti uvoz 5.000 lada, vozila koja su znatno jeftinija od kragujevačkog fijata 500L.
U SAD najgori model
Američki magazin "Konzjumer reports", koji već decenijama testira i upoređuje proizvode na tržištu SAD, objavio je listu 10 najgorih modela u toj zemlji. Neslavna titula pripala je fijatu 500L. Automobili se ocenjuju prema četiri kriterijuma - testiranja u vožnji, pouzdanosti, zadovoljstva vlasnika i bezbednosti. Prema njihovoj analizi, fijat 500L je najnepouzdaniji, previše "tvrd" u vožnji, te da je vozačeva pozicija čudno postavljena.
Ekonomski analitičar Radojka Nikolić smatra da bi lada mogla imati dobru prođu u Srbiji, ne samo zbog niže cene, već i zbog tradicije i reputacije koju to vozilo ima na ovim prostorima. Ona misli da bi u slučaju reciprociteta više koristi imao ruski nego srpski proizvođač automobila.
Čak ni izvoz u Rusiju sam po sebi nije neka vest ako se uzme u obzir da je rusko tržište automobila lane opalo za 35 odsto, pošto su međunarodne sankcije i pad cena nafte uzeli danak. Neto gubitak ruskog Avtovaza za 2015. godinu iznosio je 847 miliona evra i gotovo je tri puta veći od minusa iz 2014. Da bi izašao iz te situacije, Vazu su neophodna nova tržišta, a jedno, srpsko, ponudiće mu Vlada Srbije.
Molba molbu stiže
Srpski zvaničnici već tri godine, od aprila 2013. godine, moljakaju Putina, Medvedeva i njihove saradnike da omoguće povlašćeni plasman jednog kontingenta fijata 500L na ruskom tržištu. Međutim, uprkos svim obećanjima, do sada to nije realizovano.
Stručnjaci i radnici u Kragujevcu, koji su sve češće na prinudnim odmorima, slažu se da Fijatu u Srbiji nema budućnosti bez novog modela, a od toga sasvim izvesno nema ništa. Otuda i nedavna najava premijera Vučića da će vlada povećati subvencije fabrici u Kragujevcu da bi, kako je rekao, makar bio održan sadašnji nivo proizvodnje.