Sudbina evra gora od propasti "juga"
Dramatična poruka nemačke kancelarke da će, ako propadne evro, propasti Evropa, uzburkala svetsko tržište. Američki analitičari upoređuju sudbinu evra sa "jugom", dok evropski stručnjaci uveravaju građane da evru ne preti opasnost.
U jeku dužničke krize, u Evropi se sve češće pitaju - šta će biti sa evropskom valutom? Evro je prošle nedelje prema dolaru pao na najniži nivo u poslednje četiri godine.
I dok analitičari preko okeana upoređuju sudbinu evra sa automobilom "jugo", evropski stručnjaci uveravaju građane da evru ne preti opasnost i da je njegovo slabljenje dobro za izvoz i turizam na Starom kontinentu.
Poruka nemačke kancelarke da će, ako propadne evro, propasti Evropa, uzburkala je duhove na svetskom tržištu. Ništa manje dramatično nije bilo ni priznanje prvog čoveka Evropske centralne banke da je Evropa u najtežoj situaciji od Drugog, a možda i Prvog svetskog rata.
Prema rečima analitičara Aleka Janga, "neophodan je ujedinjeni evropski front, koji će sprovoditi kredibilne mere štednje i smanjivati budžetske deficite".
"Samo suštinske reforme mogu da podstaknu rast evra", ocenjuje Jang.
Od izbijanja grčke dužničke krize, evro nezaustavljivo pada. Početkom januara, odnos evro-dolar bio je 1 prema 1,43, a u sredu je pao na najniži četvorogodišnji nivo od 1,22 dolara. Za odbranu evropske valute države evrozone izdvojile su 750 milijardi evra, ali zauzvrat traže kažnjavanje odgovornih.
EU merka kaznene mere
Jednostrana odluka Berlina izazvala je negodovanje evropskih partnera, posebno Londona koji smatra da za krizu nisu odgovorni investicioni fondovi, već prezadužene države evrozone. |
Kameron za stabilan evro
Britanski premijer Dejvid Kameron kaže da "Britanija nije član Evrozone, ali želi da evro bude snažan i stabilan, jer 50 odsto trgovinske razmene ima sa zemljama Evrozone".
Nasuprot premijeru, britanski analitičari tvrde da je evro mrtav i da su za to, kako kažu, krivi lenji Mediteranci, koji su godinama živeli na račun vrednih i štedljivih građana severne Evrope.
Sa tim se ne slaže jedan od najvećih zagovornika ujedinjene Evrope i monetarne Unije.
Bivši predsednik Francuske Valeri Žiskar d'Esten tvrdi da je reč o dramatizaciji, imajući u vidu da evro nije omiljen na velikim špekulativnim tržištima, u Njujorku i Londonu.
"U medijima se stalno napada evro, ali evro nije u opasnosti. Dva glavna zadatka za Evrozonu jesu dovođenje u red javnih finansija i borba protiv špekulacija, za šta je neophodna usaglašena akcija Nemačke i Francuske", ocenjuje bivši predsednik Francuske.
Slab evro ipak ima i svoje dobre strane. Povećaće konkurentnost evropske privrede i broj turista iz Kine i Amerike, smatraju ekonomisti, ali upozoravaju da će najveći izazov za Evrozonu biti držanje inflacije pod strogom kontrolom.