Ima li izborne kampanje bez povećanja penzija?
Više od 1,7 miliona penzionera i pola miliona zaposlenih u javnom sektoru mogli bi osim januarskog povećanja penzija za 1,25 odsto i plata da računaju na još jedno povećanje, ali ne pre kraja godine.
Premijer Aleksandar Vučić najavio je to samo nekoliko dana pošto je obelodanjeno da će na proleće da bude novih izbora, zbog čega većina analitičara smatra da je ovde najverovatnije reč o predizbornoj kampanji.
"Bolje da premijer sačeka da prođu izbori"
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže da suficit u januaru ne može da bude reper za eventualno povećanje plata i penzija na kraju 2016. godine, jer je godina tek počela i čeka nas mnogo iznenađenja.
- Zbog toga mi ovakve izjave mnogo više liče na predizbornu kampanju. Jer, da nije to u pitanju ne bi premijer 11 meseci pre kraja godine izašao sa ovakvim najavama, već bi čekao da se izbori završe ili bi se strpeo do jeseni da vidi kakva je stvarna situacija u budžetu - kaže profesor Madžar.
On smatra da ovakve najave nisu realne, jer se i prema tvrdnjama Fiskalnog saveta ove godine očekuje mnogo veći deficit nego što je to bilo u 2015, prvenstveno zbog nižih neporeskih prihoda.
Osim toga, još nije započela ni predviđena racionalizacija broja zaposlenih u javnom sektoru, što je veštački napravilo suficit. Kada se isplate sve otpremnine za ove viškove, teško da će da se govori o suficitu.
"Prvo nam vratite oduzeto"
Umesto mogućeg novog povećanja penzija do kraja godine, Milan Nenadić, predsednik Saveza penzionera Vojvodine kaže da je mnogo važnije da se penzionerima vrati bar deo umanjenih penzija.
- Poslali smo pismo premijeru sa molbom da se ukine Zakon o privremenom umanjenju penzija do kraja 2016, jer je i Ustavni sud rekao da je to privremena mera. Tim pre što penzije poslednje četiri godine nisu pratile rast inflacije, što je jedini način da se očuva imovina penzionera - apeluje Nenadić.