Plate i penzije ostaju na ledu
Iako je Aleksandar Vučić, premijer Srbije uoči Prvog maja najavio da bi već od 1. oktobra moglo doći do odmrzavanja plata i penzija, to se ako je suditi po prvim reakcijama nakon početka zvaničnih pregovora sa MMF neće dogoditi.
Naime Vlada Srbije će imati težak posao da u narednim danima ubedi misiju Međunarodnog monetarnog fonda da pristane na povećanje plata u javnom sektoru i penzija, pre 2017. godine.
Dodatni otežavajući faktor mogao bi da bude i to što je prema poslednjim podacima, bruto domaći proizvod u prvom tromesečju pao, uprkos nešto boljoj naplati poreza od očekivane.
Izbori?
- Ukoliko ipak na jesen dođe do povećanja plata i penzija to će biti znak da se spremaju republički izbori iz samo vlastima znanih razloga. Možda
će pokušati da iskoriste još uvek kakav-takav rejting - navodi Prokopijević.
Milan Ćulibrk, ekonomski analitičar u izjavi za "Vesti" kaže da ne očekuje nikakvo odmrzavanje plata i penzija.
- Ukoliko bi došlo do odmrzavanja plata i penzija Srbija bi bila u minusu 100 milijardi dinara godišnje. Problem je što u Srbiji nije ništa urađeno u vezi strukturnih reformi pa moramo da štedimo na platama i penzijama - navodi Ćulibrk.
Prema njegovim rečima najava odmrzavanja plata i penzija je bila više stvar za unutrašnju upotrebu.
- Srbija je u vrlo nezavidnoj situaciji, javni dug stalno raste. To je jednim delom posledica što se Srbija zaduživala u dolarima, koji je veoma ojačao u odnosu na dinar - navodi Ćulibrk.
Miroslav Prokopijević, ekonomista kaže za "Vesti" da veruje da će se Srbija u ovoj rundi pregovora sa MMF-om provući, iako pola stvari koje je od njen tražio MMF nije ispunila.
- Što se tiče ranije najave povećanja plata i penzija od toga nema ništa, jer Srbija nema para ni za ovaj nivo plata. Zemlja se zadužuje neprestano - navodi Prokopijević.
Pročitajte još:
* Vučić obećava povećanje plata i penzija