Propao još jedan tender za Telekom
Telekom, ipak, neće biti prodat! To je jednoglasan stav Vlade Srbije koja je zbog težine odluke dva puta zasedala u petak. Na kraju je u kasnim popodnevnim satima premijer Aleksandar Vučić u prisustvu članova Vlade, rukovodstva i sindikata Telekoma, održao konferenciju za medije na kojoj je objasnio da tender nije uspeo zato što nijedna od šest pristiglih ponuda nije zadovoljila cenom.
- Od šest ponuda izdvojila se jedna, bolja od one koja je dobijena 2011. godine. Iako smo dobili dobru ponudu, shvatili smo da ona nije dovoljno dobra da idemo u privatizaciju Telekoma Srbije - rekao je Vučić.
On nije saopštio o kojoj je sumi reč, niti o kom ponuđaču jer bi, kako kaže, tako prekršio zakon. Jedino što je potvrdio bilo je to da je najozbiljnija ponuda došla od jednog američkog investicionog fonda. Podsetimo da su "Vesti" ranije pisale da se radi o investicionom fondu Apolo, dok su beogradski mediji navodili da je ovaj Fond za 58 odsto akcija u državnom vlasništvu ponudio 1,2 milijarde evra.
Sledi reorganizacija
Mahmut Bušatlija smatra da sada treba da usledi depolitizacija i profesionalizacija kompanije.
- Uz dobro restrukturiranje, optimalizaciju rada, profesionalizaciju upravljanja, moglo bi se od Telekoma u budžet godišnje sliti od 350 do 400 miliona, što je znatno više od ušteda koje smo napravili smanjenjem plata i penzija - rekao je ovaj stručnjak.
Premijer Vučić je takođe spomenuo mogućnost prodavanja manjinskog paketa akcija, kao i uvođenja profesionalnog menadžmenta, po ugledu na Železaru.
Vučić je istakao da je za njega odluka bila teška, a neznalicama je nazvao sve one koji su se protivili prodaji i koji su otuđivanje najprofitabilnijeg državnog preduzeća doživljavali kao rasprodaju porodične srebrenine.
- Znao sam da priče o srebrnini dolaze od najvećeg broja lažova, od političara do drugih. Nisam srećan, ne sijam od zadovoljstva, ali gledam u budućnost i znam probleme. Radimo ovo zbog države, a ne zbog toga što će neko nešto da kaže. Oni koji govore da prodajemo Telekom da napunimo budžet ništa ne znaju ni o čemu, razarali su srpske finansije ranije, a vidim da još manje znaju i sada - rekao je vidno iznerviran premijer.
Veći deo javnosti je pozdravio iznuđenu odluku Vlade, dok su ekonomisti podeljeni.
- To je jako dobra vest za građane. Izgleda da država počinje da shvata da državna imovina može da se umnožava, da se može zarađivati pravilnom upotrebom, a ne samo jednom uzeti pare od prodaje - smatra savetnika za razvoj i investicije Mahmut Bušatlija.
Nasuprot njemu, savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević smatra da je odustajanje od prodaje Telekoma loša vest, ali očekivana, jer se tokom čitavog postupka "traljavo postupalo".