Trka za zlato: Rusi kupuju, Švajcarci "kriju"
Zlato je ponovo na ceni. Mnoge zemlje ubrzano obnavljaju zlatne rezerve zbog ekonomske bezbednosti, a u kupovini prednjače Rusi.
Papirni novac više nije siguran, svi bi da se osiguraju zlatom
Holandska Centralna banka nedavno je iz SAD povukla 122 tone zlata, čija vrednost iznosi oko pet milijardi dolara. Banka navodi da su zlatne rezerve sada raspoređene tako da je 31 odsto zlata u Amsterdamu, 31 odsto u Njujorku, 20 odsto u Otavi i 18 odsto u Londonu.
Ovakvim usklađivanjem, holandska Centralna banka pridružila se ostalim bankama koje drže veći deo zlatnih rezervi u vlastitoj zemlji.
Istovremeno, Rusija kupuje ogromne količine zlata. Samo u ovoj godini ruska Centralna banka kupila je 150 tona. Svi prihodi koje Rusija ostvari prodajom nafte koriste se za diverzifikaciju rezervi Centralne banke, odnosno kupovinu zlata.
Među svim centralnim bankama koje javno objavljuju svoje transakcije, ruska Centralna banka trenutno je najveći kupac zlata. Prema nekim izveštajima, Rusija je samo u trećem kvartalu ove godine kupila više od polovine zlata namenjenih rezervama drugih centralnih banaka, odnosno 55 od 96 tona!
Ruska Centralna banka koristi pad cena zlata da bi svoje trezore napunila zlatnim polugama dok se priprema za mogućnost produženog ekonomskog rata sa Zapadom, piše britanski "Telegraf".
U Švajcarskoj će ovih dana biti održan referendum kojim se želi sačuvati nacionalno zlato, koje bi trebalo da bude osdova švajcarskog finansijskog sistema. Na referendumu se traži zabrana prodaje zlatnih rezervi koje poseduje Centralna banka, zatim čuvanje svih zlatnih rezervi u Švajcarskoj, a ne u inostranstvu i držanje najmanje 20 odsto rezervi Centralne banke u obliku zlata.
Do referenduma je dovela poslednja finansijska kriza koja je poljuljala poverenje u papirni novac bez pokrića, kao i rasprodaja švajcarskog nacionalnog zlata u poslednjih 15 godina - navode ekonomski portali.