Tri predloga za smanjenje plata i penzija
"U narednim nedeljama intenzivno ćemo pripremati sve mere koje bi nas dovele do održivog deficita i duga. Ne odustajemo od četiri stuba reformi javnih finansija čiji će efekti biti vidljivi tokom naredne godine: kontrola budžetskih rashoda, borba sa sivom ekonomijom, bolja naplata poreza i ozbiljnije uštede u javnim preduzećima. Krećemo sa rezanjem troškova, a paralelno pripremamo mere za povećanje prihoda", rekao je ministar finansija Dušan Vujović.
- Cilj je da napravimo precizan plan koji ćemo ostvarivati u naredne tri godine. Do tada bismo deficit smanjili na dva do 2,3 odsto domaćeg proizvoda, objašnjava ministar Vujović, koji ne želi da komentariše različite ideje koje se odnose na način na koji će se smanjivati rashodi budžeta.
- Uzećemo u obzir sve predloge - rekao je kratko Vujović.
Kako Blic saznaje, u samoj Vladi pojavilo se više ideja na koji način je moguće smanjivati troškove.
Predlozi za smanjenje:- Bez smanjenja zarada koje su na nivou minimalca (20.000 dinara), kao i penzija u tom iznosu |
Kada je u pitanju ono što zanima preko dva miliona zaposlenih u javnom sektoru i penzionera - kada će i za koliko biti umanjena njihova primanja, u opciji su različiti modeli.
Od onog da se plate i penzije smanjuju za deset odsto iznad neoporezivog dela zarada preko onoga da se smanjenje uvede za plate i penzije preko aktuelnog minimalca do toga da se penzije manje od prosečnih uopšte i ne umanjuju.
Ekonomisti kažu da bi deficit bio manji samo ako se smanjenje plata i penzija odnosi na sve u optimalnom iznosu od 10 do 15 odsto, dok se iz Vlade može čuti da procenat umanjenja ne mora da bude isti za sve.
Kako saznaje Blic, održan je i prvi koordinacioni sastanak o tome kod premijera Vučića. Rebalans i prateće izmene zakona Vlada će uraditi do sredine septembra. Pre njihovog donošenja o svim predlozima biće razgovarano i sa predstavnicima MMF, čija se misija očekuje u septembru.
Moguće uštede na godišnjem nivou
|