Trikovima prazne džepove kupaca
Šoping centri koriste seriju trikova da bi iz džepova kupaca izmamili više novca. Oni su razradili ceo sistem koga potrošači nisu ni svesni. Nije samo reč o pretprazničkoj potrošačkoj groznici, već o svakodnevnoj kupovini, upozorava potrošačka grupa Čojs. Na psihologiju kupca deluje se na mnogo načina - od lagane muzike, da ne žuri, do odsustva satova gde bi proverio vreme, pa čak do veličine pločica na podovima.
Saradnici Čojsa su obilazili šoping-centre i otkrili niz oznaka koje zavode kupce: među njima su i pokretne stepenice koje ljude navode da prođu pored desetina prodavnica, pre nego što uspeju da izađu na parking.
Predstavnik Čojsa, Tom Godri kaže za "Sandej herald san" da su na sve mislili, uključujući i arhitekturu, da bi se delovalo na podsvest ljudi.
- Oni koriste sve stručnjake - od psihologa do arhitekata u razradi dobro planirane strategije da vam izvuku teško zarađene pare.
Ovo potvrđuje doktor Brajan Gibs, predavač marketinga i nauke o ponašanju na Univerzitetu Melburn, koji kaže da su potrošači zadovoljniji da troše u povoljnim uslovima.
- Želja je nešto što dolazi u glavi kada prolaziš kroz trgovinu.
Evo kako melburnski nedeljnik zanimljivo opisuje sadržaj šoping-centra.
Zona za privikavanje
Pošte, banke, saloni za ulepšavanje nalaze se uz ulaze i čine da se kupac prilagodi na ukupnu atmosferu da bi krenuo u - trošenje.
Usmeravanje kupaca
Glavne robne kuće i supermarketi nalaze se na suprotnim krajevima šoping-centra, čime se obezbeđuje da potrošač između njih prođe pored niza manjih radnji. Neke
pokretne stepenice primoravaju vas da hodate celi krug i prođete sve prodavnice da biste stigli na idući sprat.
Kontrola okoline
Okolina vas može ubrzati, usporiti, učiniti da se osećate sigurnije ili nervoznije ili da gubite osećaj za vreme. Sa nekoliko prozora ili satova i održavanom temperaturom kupac dobija osećaj bezbednosti i gubi pojam o vremenu. Neke studije pokazuju da prodavnice sa mirisima navode kupce da potcene vreme koje su tu proveli.
Muzika
U šoping-centrima, muzika je najčešće sporija i lakša, da bi kupci hodom pratili njen tempo. Klasična muzika nas usporava i nagoni da više razmišljamo o visokim cenama, dok pop i rok muzika utiču da se kupuje - brže.
Svetlo
Snažno svetlo čini nas aktivnijim, a blaže nas odmora. Specijalne ponude su posebno i osvetljene.
Police
Pojedini delovi radnje su više "seksi" od drugih i privlače nas. Noviji i skuplji proizvodi privlače pažnju, dok je stara roba zapostavljena.
Raspored robe
Jeste li ikad primetili da se namirnice koje se brzo pokupe i nose, kao mleko, često nalaze na dnu prodavnice. Da dođete do njih, morate da prođete pored drugih "iskušenja", u nadi trgovaca da ćete nešto i od njih ubaciti u korpu.
Kabine za presvlačenje
Na isti način, nacrti prodavnica pokazuju da su kabine za presvlačenje obično na kraju radnje, da biste prošli pored druge robe.
Ćoškovi
Primarni prostori za namirnice su na ćoškovima supermarketa i snabdevači plaćaju više para da im tamo smeste robu. Kad se okrenu iza ćoška, ljudi se orijentišu i pažljivije gledaju oko sebe, što je prilika da im se izloži promotivna roba.
Kupuje se očima
Snabdevači robom, takođe, plaćaju više za odgovarajuće mesto na polici. Najprofitabilniji proizvodi zato se nalaze na sredini, u visini očiju, jer se očima kupuje.
Manje podne pločice
Neki supermarketi dobro su poznati po tome što koriste manje pločice na podu između polica sa najskupljom robom. Njihova veličina, naime, tera kupca da pomisli da prebrzo hoda i da uspori, a onda će bolje videti robu.
Veličina kolica
Australijski stručnjaci kažu da nema dokazane veze između veličine kolica u supermarketu i obima kupovine, ali u Ujedinjenom kraljevstvu smatraju drugačije - da velika kolica podstiču potrošača da ih puni sa više robe koja mu - nije potrebna.