Srbija zarađuje na taksama
Ruski energetski džin Gasprom odlučio je da zakupi celokupnu trasu gasovoda Južni tok na 25 godina i krene sa isplatom tranzitnih taksi počev od 2015. godine po sistemu "puno-prazno", odnosno i pre nego što plavi energent stigne do konačnih korisnika.
Po ovom principu Srbija će godišnje dobijati 200 miliona evra od tranzita gasa, bez obzira na eventualno širenje kapaciteta gasovoda ili broja korisnika. To bi značilo da će do 2040. godine, kada ovaj aranžman ističe, Srbija inkasirati pet milijardi evra.
Naravno, kako Srbija nema novca da finansira svoj udeo od 49 odsto vrednosti gasovoda, Srbijagas će pozajmiti od Gasproma tih 931 milion evra (od ukupno 1,9 milijardi koliko će gasovod koštati) i od tranzitnih taksi zajam vraćati, plus kamata od 4,25 odsto na godišnjem nivou.
KoridoriTrasa kraka gasovoda Južni tok kroz Srpsku ići će pravcem Bijeljina-Brčko-Doboj-Prnjavor-Banjaluka-Laktaši-Prijedor-Novi Grad, a poveznice bi postojale i iz Doboja prema Zenici. Gasne centrale će biti izgrađene u Banjaluci, a moguća je i izgradnja u Prijedoru i Bijeljini. |
- Uslovi kredita će biti povoljni i kredit će biti odobren pod istim uslovima kao i Bugarskoj - potvrdio je Aleksandar Čepurin, ruski ambasador u Beogradu.
Naravno, kako to uvek biva sa velikim projektima, naročito u oblasti energetike koja je i strateška grana privrede i Južni tok ima moćnu opoziciju. Iz Brisela se već može čuti da je sporazum o izgradnji gasovoda Južni tok u Srbiji u mnogim tačkama u koliziji sa evropskim pravilima. Neusklađenost se, prenosi Juroaktiv, pre svega ogleda u tome što treća strana nema pravo da koristi kapacitete tog gasovoda i što nema razdvajanja delatnosti tranzita od snabdevanja.
- Srbijagas i Jugorosgas hitno moraju da razdvoje delatnosti prenosa i prodaje gasa i preporučio da se odmah sprovede i vlasničko razdvajanje delatnosti, jer će to postati obaveza Srbije od 2015. godine, pa je najefikasnije da se taj posao obavi odjednom. Način na koji je međudržavni sporazum Srbije i Rusije trenutno napravljen nije u skladu sa pravilima Energetske zajednice - kaže Dirk Bušle, zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice EU.
Posao za 100.000 ljudiNa trasi gasovoda kroz Srbiju biće izgrađene i dve gasne centrale i to severno od Paraćina i severno od Gospođinaca, na račvanju kraka koji će ići prema Hrvatskoj. Iz Srbije će na gradnji gasovoda biti direktno angažovano 2.500 radnika, ali se očekuje da posredno angažman nađe 100.000 ljudi.
|
Evropa, naime, želi da oslabi ruski monopol na tranzit gasa, odnosno da primora zemlje EU, ili one koje će to postati, koje su na ruti gasovoda da primoraju Moskvu da dopusti da se i gas drugih država može transportovati Južnim tokom. Istina, od pravila koje na snagu stupa 2015. se može odstupiti u dva slučaja. Prvo, ako se gasovod završi pre 2015. i drugo, ako bilo koja od kompanija učesnica u projektu zatraži izuzetak. Srbija postaje deo Energetske zajednice Evrope 1. januara 2015. godine.