Naplata po utrošku struje posle 2015. godine
Beogradske elektrane neće uspeti da do 2015. godine pređu na sistem naplate po utrošku energije, rekao je Marko Stojanović direktor Uprave za energetiku grada Beograda.
Zakonom o efikasnom korišćenju energije predviđeno je da sve elektrane u Srbiji do kraja 2015. godine pređu na sistem naplate po utrošku, sto bi značajno doprinelo energetskoj efikasnosti i građanima omogućilo jeftinije grejanje.
"Neophodno jedno preduzeće"Stojanović je istakao da je neodrživo da postoje tri razdvojena preduzeća - toplane koje proizvode energiju, Infostan koji se bavi naplatom i kompanije koje raspoređuju energiju, i da "sve to mora biti na jednom mestu, na jednoj adresi". Konstatovao je i da u Beogradu nema kogeneracije i da su u toku dva projekta - u Padinskoj skeli sa Poljoprivrednom korporacijom Beograda i na Ceraku, kojima se pomoću biomase planira proizvodnja jeftinije energije. |
"Sa stanovišta Beograda i problema koje imamo, nerealno je očekivati da ispunimo obaveze iz Zakona, da sistem bude u punom kapacitetu do 2015. godine, zato smo napravili prelazni mehanizam", rekao je Stojanović na skupu u Beogradu pod nazivom "Daljinsko grejanje u Srbiji - kogeneracija i naplata toplotne energije prema utrošku".
Na javnoj debati koju je organizovao Centralni evropski forum za razvoj (CEDEF) predstavljeno je da sa manje od 10 odsto domaćinstava u Srbiji koristi sistem naplate po utrošku.
Stojanović je rekao da je u glavnom gradu svega 3 odsto objekata nove gradnje uključene u takav sistem naplate, i da su uočeni veliki problemi za koje je potrebno dve do tri godine da se reše.
Prvi problem je što objekti nisu energetski efikasni, odnosno što investitori nisu poštovali projektnu dokumentaciju i uradili adekvatnu izolaciju.
"I dalje je visoka potrošnja, i to sve obesmišljava koncept naplate po utrošku, jer građani dobijaju i dalje visoke račune", rekao je Stojanović.