Ovo su Vladine mere za spas Srbije
Vlada Srbije je na današnjoj sednici koja je počela u 10 časova, a koja je bila otvorena za javnost prezentovala paket mera koje bi Srbiju trebalo da izvuku iz ekonomske krize i da je spasu od bankrota. Paket mera, rezultat su zajedničkog rada Vlade Srbije, a pre svega ministra privrede Saše Radulovića i ministra finansija Lazara Krstića.
Visina plate | Osnovica za umanjenje | Umanjenje | Konačna plata |
---|---|---|---|
61.000 din | 1.000 din (-20 %) | 200 din | 60.800 din |
105.000 din | 40.000 (-20%)+5.000 (-25%) | 8.000+1.250 | 95.750 din |
Iznos do 60.000 se ne umanjuje. Iznos između 60.000 i 100.000 se umanjuje za 20 odsto, a preko 100.000 za 25 odsto. Pogledajte tabelu kako to praktično izgleda.
Ministar finansija Srbije Lazar Krstić je prilikom predstavljanja paketa mera rekao da su one donete da bi se regulisalo 6 oblasti:
Prva mera: Smanjenje zarada u javnom sektoru od 2014. na iznos veći od 60.000 dinara za 20 odsto, a 25 odsto na plate iznad 100.000 dinara. Primera radi, onaj koji je zarađivao 90.000 dinara, zarađivaće 84.000.
Druga mera: Odnosi na prihodnu stranu - povećanje niže stope PDV-a za neegzestencijalne proizvode sa osam na deset odsto, a neke robe će biti prebačene u kategoriju na koju se plaća veći PDV.
Treća mera: Odnosi se na restrukturiranje javnih preduzeća. "Problem je što smo u poslednjih nekoliko godina davali garancije javnim preduzećima za koje sad znamo da ta preduzeća neće moći sama da servisiraju. Mi kao država nismo planirali da na to plaćamo kamatu iz budžeta, a to ćemo morati za jedan određen broj javnih preduzeća", rekao je Krstić na sednici Vlade Srbije.
On je istakao da to znači da ćemo 2014, 2015, 2016 i 2017. godinu početi sa minusom u budžetu od 200 do 400 miliona evra. "Kroz proces restruktuiranja javnih preduzeća borićemo se da što manji deo tog duga pređe na državu, da ih dovedemno u stanje da ih sami servisiraju, ali je realno stanje da će veliki deo tih dugova preći na državu", naveo je ministar.
Četvrta mera: Smanjenje subvencija treba da donese najveće uštede u budžetu i završetak privatizacije 179 preduzeća i restrukturiranje velikih javnih sistema.
"Možda najbolnije je to što imamo najnetransparetniji model dodele tih subvencija. Neretko se dešava da novac od subvencija završava kod onih koji su bliski sa političkim sistemom", rekao je Krstić.
On je kazao da je Srbija krenula ka EU i da ne sme da daje državnu pomoć osim poljoprivredi i železnici.
Peta mera: Od sledeće godine počinje primena mera u vezi sa prevremnim odlascima u penziju, tako što će oni koji se na to odluče primati manje penzije. Krstić je rekao da će država postepeno približavati starosnu granicu za odlazak u penziju za muškarce i žene, tako što će muškarci raditi do 65, a žene do 63 godine. "Ako odete u penziju prevremeno, penzija će vam biti nešto niža", rekao je on.
Šesta mera: Jedna od mera u javnom sektoru biti ušteda na robama, uslugama i diskrecionim pravima, a na tome bi, prema Krstićevim rečima, moglo da se uštedi 30 do 40 miliona evra. "Bićemo vrlo metodični... Potrebna je disciplina koje treba da smo svesni prvo mi u Vladi, a posle i svi ostali u javnom sektoru", kazao je Krstić.
On je naveo i da je u predlogu budžeta za 2014. od ministarstava zatraženo da sami za 10 odsto snize svoje troškove. Ministar je dodao da se ušteda na putovanjima, prevozu i sličnim stvarima možda ne čini kao nešto krupno, ali da će imati svoje efekte.
Šta još podrazumevaju mere Vlade?
|
"Bez uvođenja ovih mera išli bismo u bankrot u naredne dve godine", rekao je ministar finansija Srbije i dodao da ne može Srbija da planira rashode kada ne zna koliko će da prihoduje.
"Cilj je da stabilizijemo javni dug do 75 odsto do 2016. godine odnosno 2017. godine. Smanjenje zarada u javnom sektoru od 2014. na iznos veći od 60.000 dinara za 20 odsto, a 25 odsto na plate iznad 100.000 dinara – rekao je ministar Krstić.
Ministar finansija Srbije Lazar Krstić upozorio je da bi Srbija za dve godine otišla u bankrot bez novih ekonomskih mera koje nisu lake. On je kazao da od 2008. godine nije povučeno dovoljno hrabrih političkih i ekonomskih poteza da bi se priveda dovela u red.
"Povući ćemo crtu i krećemo čisti u 2013. godinu", kazao je Krstić. On je rekao da je nažalost ekonomska i fiskalna politika poslednjih 10 godina naročito od 2008. u najmanju ruku bila neodgovorna i netransparentna.
Restruktuiranje i komunalnih preduzeća
Krstić je najavio za 2014. završetak privatizacije 179 preduzeća i restrukturiranje velikih javnih preduzeća i komunalnih preduzeća od kojih su, naveo je, neki od njih i danas nosioci srpske privrede.
"Ozbiljno shavatamo i svoju odgovornost koju ćemo imati da to spovredemo na način da što više tih sistema, najveći sistemi ostanu na nogama bilo uz pomoć stranih investitora ili uz pomoć države, a da u njima ostane što više radnika jer bez toga neće biti ni države. Ne želim da prejudiciram dinamiku restrukturiranja", naveo je Krstić.
On je najavio da će država nastaviti da daje subvencije u skladu sa finansijskom situacijom, navodeći kredite privredi i u smanjenom obimu olakšice za strane investicije i zapošljavanje.