Cena krize - 14 hiljada milijardi dolara!
Finansijska kriza koja je pogodila svet u periodu od 2007. do 2009. “pojela” je celu jednu ekonomsku godinu SAD, odnosno 14 biliona dolara.
Prema istraživanju ekonomista iz odseka Federalnih rezervi u Dalasu, koje prenosi “Hafington post”, to je “konzervativna” procena ekonomske štete.
Suma koja iznosi skoro ceo američki godišnji BDP dobijena je na osnovu onoga što predstavlja direktne gubitke, ali i na osnovu štete koja je u krizi naneta budućem ekonomskom rastu.
Ovaj tim ekonomista je naveo i da će nova pravila i zakonske uredbe do kojih je došlo tokom krize, dodatno usporiti američku ekonomiju, ali i da će je verovatno na neki način zaštiti i sprečiti da ponovo negde “ispari” 14 biliona dolara.
- Prema našim procenama, uzimajući u obzir prilično mlak ekonomski oporavak, smatramo da je cena krize u SAD verovatno i veća od godišnjeg BDP-a. Zato je sada ključno identifikovati primarne razloge za krizu i implementirati efektne mere kako bi se izbegle slične epizode u budućnosti, koje prete da budu mnogo ozbiljnije i čije bi cene i posledice bile veće čak i od onoga što je učinila ova kriza – kaže se u istraživanju.
Procene ekonomista iz Dalasa se nalaze negde na sredini dosadašnjih procena koje s kreću između 13 i 22 biliona dolara. Istraživanje ukazuje i na to da je potencijalni ekonomski rast drastično umanjen u odnosu na period pre krize.