Poreznici u poteri za bogatašima
Svi srpski bogataši koji ne prijave Poreskoj upravi zaključno sa 30. junom imovinu vredniju od 35 miliona dinara (310.000 evra) naći će se na meti unakrsne kontrole poreskih inspektora.
Do prvobitnog Dana D, 31. marta, odazvalo se tek blizu 800 bogataša, pa su najbogatiji dobili još tri meseca kao popravni ispit. Međutim, iako rok ističe za desetak dana, do juče je, kako je "Vestima" rečeno u Poreskoj upravi, dostavljeno 1.050 informativnih poreskih prijava. To je to duplo manje od očekivanog, ali su optimisti jer, po tradiciji, naši ljudi za sve čekaju poslednji dan, pa tako i da prijave porez.
Na tapetu biznis i estradaJavnost očekuje da će na čistac biti isterani i prihodi i imetak biznismena i estrade koji su godinama nepoznanica, kao i raznih bogatih domaćica, studenata, nezaposlenih koji poseduju kuće, bazene i džipove. Unakrsna kontrola poreznike bi trebalo da dovede do dva nova izvora prihoda - imovine na koju do sada nije plaćen nikakav porez i prihoda koji nisu bili nigde evidentirani. |
Onima koji su namereni da izbegnu tu obavezu, poreznici poručuju da imaju mehanizme za otkrivanje sakrivenog.
- Direktno smo umreženi u bazu podataka svih naših institucija - od Ministarstva policije do Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja i imamo direktan uvid u sve podatke o građanima - objašnjavaju i najavljuju kazne bogatim utajivačima poreza u iznosu od tri odsto od procenjenog imetka.
Za imovinu za koju poreznici otkriju da nema pokriće u dosad prijavljenim i oporezovanim prihodima, vlasnici će plaćati porez od 20 odsto.
- Poreska uprava trenutno obrađuje pristigle prijave i nakon isteka roka počeće kontrola. Produženja roka neće biti - navode u Poreskoj upravi i kažu da nemaju predstavu kolika bi mogla da bude konačna cifra srpskih bogataša.
Prema saznanjima "Vesti", 20.000 građana Srbije prijavilo je prihod veći od 200.000 evra, a kako je ta brojka konstantna poslednjih godina, procene su da bi bar polovina njih bi realno mogla da ima imetak "teži" od 300.000 evra.