Na ivici siromaštva: Imamo za hleb, mleko i parizer
Srpski potrošači toliko su osiromašili da svaki dan u radnji ostave najviše do 300 dinara, kažu za Telegraf u Privrednoj komori Srbije. Za tu sumu kupujemo hleb, mleko, jogurt i eventualno neku mesnu prerađevinu, poput jeftinijeg parizera.
Sekretar Udruženja za trgovinu PKS Gordana Hašimbegović kaže da prosečan račun u prodavnicama iznosi između 250 i 300 dinara, što znači da potrošači dnevno izdvajaju samo za osnovne životne namirnice.
- Ako se zna da je za minimalnu potrošačku korpu potrebno 1,4 prosečne zarade, jasno je da građani kupuju samo ono najosnovnije. Činjenica je da su u hipermarketima računi veći, jer se u njima ljudi snabdevaju kada idu u veće kupovine. Ipak, na srpskom tržištu 90 osto radnji čine manje prodavnice – objašnjava ona.
Predsednik Udruženja trgovaca Subotice Saša Preradović navodi da su računi u tom regionu, u većini slučaja, manji i od 200 dinara.
- Kupe ujutru mleko, hleb, paštetu, i eventualno neku čokoladicu za decu. Kupovna moć je dosta opala, vlada velika nemaština i građani se snalaze kako umeju. Pošto smo blizu granice sa Mađarskom, najčešće se ide u nabavku na velikim pijacama. Tamo se pazare salame, sirevi, odeća, obuća, ali i kućna hemija – kaže Preradović.
Iz Unije poslodavaca Srbije (UPS) poručuju da je promet u trgovinama od 2008. do 2012. opao za čak 30,4odsto. I nadležno Ministarstvo trgovine objavilo je da su građani u januaru ove godine kupovali za 26 odsto manje nego u decembru 2012.
Državni sekretar Ministarstva trgovine Dragovan Milićević nedavno je ocenio da su ovakvom situacijom najviše pogođene male trgovine.
- Ne mogu da pariraju velikim megamarketima sa cenama, i na kraju zatvaraju radnje. Srbija po broju stanovnika najveće tržište maloprodaje u regionu, ali sa najmanjim prometom. Tri milijarde evra je celokupna vrednost prometa robe u maloprodaji. A to je zaista mizerno. U odnosu na nas, gori su samo Makedonci – naveo je Milićević.