"Novi kredit za rupe u budžetu"
Na međunarodnom finansijskom tržištu država Srbija je prodala evroobveznice u iznosu od milijardu i po dolara. Iz Ministarstva finansija su poručili da je kamatna stopa od 4,8 odsto i rok dospeća od sedam godina izuzetno povoljan za Srbiju. Međutim, ekonomski analitičar Milan Ćulibrk za "Vesti" kaže da se radi o uzimanju novog kredita, samo što se država nije zadužila kod banke, nego kod više investitora. Dug Srbije jeste povećan za 1,5 milijardi dolara, a ključno pitanje je kako će vlast trošiti taj novac.
Vlast tvrdi da je prodaja evroobveznica znak poverenja investitora u reforme Vlade Srbije?
- Brza prodaja evroobveznica je znak da na svetskom finansijskom tržištu ima viška novca. Investitori su bili iz SAD, gde ima viška dolara, iz Emirata, gde takođe ima viška para, i iz Londona, što je logično jer je taj grad sedište najvećeg broja kompanija.
Prepušteni sami sebiDa li je Srbija izbegla bankrot? |
U odnosu na prvu prodaju srpskih evroobveznica, u septembru 2011, tvrdi se da je sada postignuta mnogo povoljnija cena?
- Da, stalno ističu povoljnu kamatu, ali ne treba zaboraviti da je libor (međunarodna bankarska stopa) u odnosu na dolar na rekordno niskom nivou. Drugim rečima, mi zapravo plaćamo 16 puta veću kamatnu stopu od nekog američkog investitora koji pazari na svetskom tržištu.
Vlada obećava da će deo novca od prodaje evroobveznica usmeriti na prevremenu otplatu starih kredita?
- Ukoliko se to dogodi i deo novca bude iskorišćen za otplatu starih dugova, to će biti veoma dobro. Međutim, dobar deo tog novca će otići na finansiranje deficita u budžetu koji je veći od milijardu evra, a to nije dobro. Na žalost, u ovom trenutku ne vidim način da se drugačije pokrije taj deficit. Činjenica je da se Srbija mora zaduživati da bi servisirala stare kredite. Samo ove godine za vraćanje nam dospeva oko četiri milijarde evra.
Pojeli smo 8,5 milijardi evraU poslednje četiri godine dug Srbije je povećan za više od 8,5 milijardi evra, a skoro sav novac je otišao na javnu potrošnju. Dakle, novac je pojeden, a ništa nije išlo na obnavljanje infrastukture, niti u ulaganja u nova preduzeća. Mi smo se zaduživali, a onda tek novac trošili, umesto da nešto i gradimo - uočava Ćulibrk. |
Znači, nema govora o poverenju investitora u reforme Vlade?
- Reč je o višku novca koji postoji na svetskom tržištu te su tako srpske evroobveznice i prodate. Zasad ne vidim reforme u srpskim javnim preduzećima, zdravstvu, školstvu, a neophodne su. Stalno se govori da će nam u ovoj godini društveni proizvod porasti za dva odsto, ali treba znati da će cene zvanično biti veće za pet, a nezvanično za sedam odsto.
Dakle, standard će nam i dalje padati?
- Ne može se očekivati boljitak. Nije problem da nam ove godine društveni proizvod poraste za dva odsto, ali 2014. neće imati odakle da raste. Mi smo sada trenutno na nižem nivou nego 2008. godine, ali uvek može biti gore. To najbolje zna 400.000 ljudi koji su u proteklih četiri godine ostali bez posla.