Bolničari i kuvari za Evropu
U Novom Pazaru posao čeka 300 medicinskih sestara, u Tutinu 160, a u Leposaviću i Zubinom Potoku po stotinu, a u Nemačkoj i drugim zemljama nedostaje ovaj kadar.
Nakon što su prošlog i ovog leta uspešno sproveli stručnu i solidno plaćenu praksu studenata iz Raške u Nemačkoj, mahom građevinske, metalske i medicinske struke, udruženje Reintegracija iz Novog Pazara, koje ima odličnu saradnju sa ambasadom Nemačke u Beogradu i mnogim državnim institucijama u ovoj zemlji, planira da u 2013. godini u zemlje Evropske unije na rad pošalje 1.000 nezaposlenih iz Novog Pazara, Sjenice, Tutina, Nove Varoši, Raške, Leposavića, Zubinog Potoka i drugih okolnih gradova.
Život bez briga
|
- U stalnom smo kontaktu sa nemačkom i ambasadama drugih država EU u Beogradu, ali i sa biroima rada i mnogim firmama i ustanovama u ovim državama. Naš cilj je da ljudi ne idu rade na crno, ne prijavljuju se kao azilanti i ne doživljavaju po Evropi neprijatnosti, već da, uz našu pomoć i savete odu legalno i tamo ostanu što duže - kaže Kadrija Mehmedović, predsednik Reintegracije.
Dosad je udruženje zapošljavalo uglavnom visokostručan kadar potreban Evropskoj uniji, u međuvremenu su dobili informacije da su im potrebne medicinske sestre i bolničari, kuvari i dobri majstori mašinske struke.
- U saradnji sa Nacionalnom službom zapošljavanja došli smo do podataka koliko nezaposlenih ima na području Sandžaka, severnog Kosmeta i dela zapadne Srbije i zaključili da samo u Novom Pazaru posao čeka 300 medicinskih sestara, u Tutinu 160, a u Leposaviću i Zubinom Potoku po stotinu. Ima i nezaposlenih, a vrlo dobrih kuvara, takođe i vrsnih majstora mašinske struke sa kojima ćemo narednih dana obaviti razgovor, oni koji znaju bar malo nemačkog mogli bi, u firmama sa kojima godinama sarađujemo, odmah da dobiju posao, ostali će najpre morati na učenje jezika, uglavnom nemačkog, pa tek potom u Evropu - naglašava Mehmedović.
U Reintegraciji ističu da zainteresovanima pomažu i oko nostrifikacije diploma, pribavljanja potrebne dokumentacije, prevoda, učenja jezika.... Sa nekim firmama iz Nemačke imaju dogovor da se svi troškovi pripreme za odlazak u ovu zemlju plate naknadno, kad radnici koji pristignu iz Srbije počnu da rade i prime prve plate.
Udruženje Reintegracija osnovano je pre 10 godina sa ciljem da pomogne porodicama koje su, pošto su boravile na crno, proterivane iz Nemačke i drugih zemalja Evropske unije. Kada je žiteljima Srbije omogućeno da u Evropu putuju bez viza Reintegracija je počela da se bavi i pomaganjem onima koji odlaze na rad u Evropu, čak i i pomogla nekim proteranim porodicama da se vrate tamo gde su godinama boravili i radili.