Proleće donosi skuplji kvadrat
Sa najavljenim velikim investicijama dolaze i bolji dani za tržište nekretnina. Očekuje se veća potražnja, ali ne kao pre krize, pišu "Večernjih novosti".
Tržište stanova, kuća i poslovnog prostora u Srbiji trebalo bi konačno da se "probudi" na proleće, očekuju u agencijama za promet nekretnina.
Optimističku prognozu posrednici u kupoprodaji kvadrata baziraju na najavljenim velikim investicijama. Povećana potražnja, međutim, mogla bi da dovede do skoka cena, u početku, za oko deset odsto.
Sigurno je, ipak, da se neće ponoviti "zlatne godine" u prometu nekretnina - u periodu od 2006. do 2008, pre ekonomske krize - kada je kvadrat u Beogradu bio skuplji u odnosu na mnoge svetske metropole.
Vlasnik agencije "Legat" Nedeljko Malinović podseća da cene nekretnina u glavnom gradu stagniraju već osam meseci.
"Naravno, cenovnik iz malih oglasa treba umanjiti bar za deset odsto i taj 'popust' ostvaruje se u dogovoru kupca i prodavca. I to je uvek tako. Trenutno posla nema", navodi on.
Čak nema ni zainteresovanih gastarbajtera, koji su ranije obično tokom novogodišnjih praznika u domovini kupovali nekretnine. Velike nade polažu se u najavljene investicije i ako ih zaista bude, tržište će da oživi.
Uz malu potražnju, situaciju na tržištu trenutno karakteriše i veoma loša ponuda nekretnina. Oko 20 faktora utiče na cenu nekretnine i kada se kupac opredeli za mikrolokaciju nastaje problem. Jer, teško je naći stan koji je u svemu po meri kupca - mikrolokacija, kvadratura, spratnost, opremljenost...
"Da bi tržište oživelo, važno je i da politička situacija bude stabilna. Prošla godina nam je, na primer, propala zbog izbora. Najčešći kupci kvadrata su u takozvanim vezanim prodajama, jedan veći za dva manja stana, zatim, ima građana iz unutrašnjosti koji za svoju decu kupuju nekretnine u glavnom gradu i to je trenutno najsigurnija klijentela", navodi Malinović.
Najdrastičniji pad u odnosu na period pre krize imali su kvadrati na atraktivnim lokacijama i u Novom Beogradu, gotovo 50 odsto. Lisičji potok, koji je infrastrukturno još neuređen, neopravdano već godinu dana drži cenu od 2.000 do 2.500 evra i kupaca nema.
U agencijama ističu i da kupovina kvadrata koji će se izdavati u zakup, više nije tako isplativ biznis. Naime, kirije su duplo niže tako da je potrebno mnogo više godina da bi se investicija vratila. Sada na Vračaru stan od 100 kvadrata može da se iznajmi za 400 do 500 evra, dok ranije, za manje od hiljadu nije bilo ni govora.