Skuplja struja donosi mrak
Građanima Srbije prete glad i siromaštvo. Poskupljenje struje i gasa biće izgovor maloprodajama da opet poskupe proizvode, iako se ne zna kako će to građani, koji primaju plate u visini socijalne pomoći, uopšte podneti, kaže za "Vesti" Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS).
Već za prve dane naredne godine Vlada najavljuje poskupljenje struje, šta će to izazvati?
- Opštu katastrofu. Trgovci u maloprodajnim objektima su i do sada jedva čekali da nađu razlog i podignu cene kako bi nadomestili gubitke u poslovanju. Vlasnicima trgovinskih lanaca i radnji u našoj zemlji sve je razlog za skok cena, od suše do cunamija. Zato su cene svih roba i usluga kod nas tako neprimereno visoke.
Skok cene struje može dovesti do lančanog poskupljenja drugih usluga i roba...
- To je logično, ali logika u Srbiji ne postoji. Zakon ponude i tražnje ne važi, sve plaća krajnji korisnik. I bez poskupljenja struje, cene su visoke. Šta li će biti posle, ne smem ni da pomislim.
Hoće li građani moći sve to plate od svojih zarada?
- Oni to ne mogu da plate, o čemu država uopšte ne brine. Za četvoročlanu porodicu je u ovom trenutku potrebno 120.000 dinara mesečno. Tolika primanja naši ljudi nemaju, pa je svima jasno šta će biti kada početkom sledeće godine dođe do novih poskupljenja.
Domaće bolje od uvoznogNa koje proizvode se građani Srbije najčešće žale? |
Preti li nam siromaštvo?
- Već smo siromašni, preti nam glad i još veća beda. Plate u Srbiji primaju samo zaposleni u javnom sektoru i poslanici. To se može nazvati platom. Svima ostalima plata je kao socijalna pomoć. Primanja su mizerna u odnosu na troškove života.
U Elektroprivredi Srbije kažu da moraju da poskupe struju jer su u velikim dugovima?
- Sa ovako niskim primanjima prosečan čovek u Srbiji ne može da plati struju. Pored toga, zbog načina obračuna, građanima uopšte nije jasno šta plaćaju kada im stignu računi za električnu energiju. Elektrodistribucija ima monopol na tržištu i ne dozvoljava da se uvezu brojila koja bi pomogla potrošačima da smanje ili koriguju potrošnju kako njima odgovara.
Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić najavio je ukidanje carina za pojedine proizvode, hoće li cene biti niže?
- Ne verujem, jer je uvoznički lobi u Srbiji veoma jak, i to neće dozvoliti. Uredba Vlade o ukidanju carina na pojedine poljoprivredne i prehrambene proizvode iz EU doneta je radi poštovanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Potrošači bi trebalo da imaju veći izbor jer će se većim uvozom stvoriti konkurencija, pa bi trebalo da izbor i cene idu naruku korisnicima.