Ekonomisti: Realna politika Vlade za 2013, ali...
Ekonomska politika Vlade Srbije za narednu godinu je realna, ali postoje izazovi u primeni strukturnih reformi, ocenili su ekonomsti na skupu "Izazovi ekonomske politike Srbije u 2013. godni".
Saradnik Ekonomskog instituta Miladin Kovačević rekao je da je ekonomska politika za narednu godinu realno napravljena, ali je izrazio sumnju u vezi sa politikom za 2014. i 2015. godinu.
"Fiskalna konsolidacija započeta je opravdano radikalno jer smo bili pred ponorom u javnim finasijama, ali fiskalne mere uvedene krajem 2012. daće pun efekat sledeće godine i tu će se isrcpeti", upozorio je Kovačević i naglasio da je nastavak fiskalne konsolidacje neophodan kroz smanjenje rashoda države i da podrazumeva reformu javnog sektora u kojoj je jedan od fokusa penzijska reforma.
Ekonomista Milojko Arsić kazao je da nema primedbi na ekonomsku politiku Vlade za 2013. godinu i ocenio je ambicioznom, ali ostvarivom. On je istakao da su subvencije mogle da se smanje više nego što je to predviđeno budzetom za 2013-tu i da započne smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, ali da je "generalno ekonomska i fiskalna politika za 2013-tu relativno dobra i primerena".
Arsić je kazao da bi planirane mere za 2014. i 2015. godinu trebale da se pretvore u konkretne kako bi se ostvarilo smanjenje budzetskog deficita sa četiri na jedan odsto bruto domaćeg proizvoda u periodu od 2013. do 2015. godine.
Član Fiskalnog saveta Srbije Nikola Altiparmakov ocenio je ekonomske mere koje je Vlada do sada preduzela kao "gašenje požara" i podsetio da su te mere bile povećanje poreza i kontrola rasta plata i penzija.
"Koliko god su te mere bile nepopularne one predstavljaju lakši deo posla, a sada u 2013-oj Srbiji predstoji teži deo, a to su strukturalne refrome", istakao je Altiparmakov i dodao da su završetak privatizacije i restrukturiranje drzavnih preduzeća, penzijska reforma, racionalizacija javnog sektora i fiskalna decentralizacija ključhe strukturalne reforme od kojih će zavisiti stabilnost budzeta i privredni rast u narednim godinama
I za ekonimstu Jurija Bajeca ekonomska politika za 2013. je ostvariva.
"Predviđena politika predstavlja zaokret sa stanovišta fiskalne konsolidacije države ili drugim rečima smanjenje budžetskog deficita. Ta politka, dodao je Bajec, nagoveštava i početak smanjenja javnog duga Srbije u narednim godinama".
Prema njegovim rečima sigurnost u ostvarivanju ekonomske politike za 2013. daće eventulani dogovor sa Međunarodni monetarnim fondom.