Nemaš posao? Idi na brod
Rad na prekookeanskim brodovima je težak i naporan, ali donosi zaradu, pa mladi iz Srbije hrle u potpalublja gradova na vodi.
Nišlija Ivan Pavlović sprema se da četvrti put zaplovi na prekookeanskom brodu. Fakultetska diploma mu ne pomaže mnogo u poslu krupijea u brodskom kazinu.
Ivan je već “služio” na brodu koji putuje na liniji Fort Loderdejl na Floridi preko Port Kanaverala do Nasaua na Bahamima. Krstarenja su naizmenična, na tri dana, pa ima prilike da bude i na kopnu.
Pavlović je krupije u brodskom kazinu. Posao, kaže, nije fizički težak, ali jeste psihički zahtevan. Smene su kraće nego u baru, restoranu ili departmanu za zabavu gostiju. Plate su redovne, a postoji i prostor za napredak, mada je to sve teže zbog pojačane konkurencije.
Mladi koji rade na brodovima spavaju u kabinama. Najčešće imaju cimere u sobi, a dogodi se i da dele krevet sa nekim ko radi u drugoj smeni. Slobodnih dana skoro da nema.
Veruje se da su za posao na prekookeanskim brodovima dovoljni osnovno znanje engleskog jezika i dobra volja za rad, ali nije tako - važno je imati i novac za početak. Usluga agencije koja sređuje papire, viza, kao i troškovi za obavezan zdravstveni pregled, sve u svemu oko 1.000 evra.
Iz jedne agencije u Beogradu, preko koje mladi ljudi iz Srbije mogu da krenu na brod, kažu da je za početak dovoljno poslati ili odneti radnu biografiju na engleskom agenciji preko koje želiš da dođeš do poslodavaca.
Kao i na kopnu, i na brodu plate zavise od posla koji se radi. U restoranu, na brodu srednje veličine, plate se kreću od 1.100 do 1.200 dolara, dok je bašiš mali i zavisi od gostiju.