Evropa drhti kada SAD "kine"
Vašingtonu, uz podršku Svetske Banke i MMF-a, polazi za rukom da i danas tera ceo svet da plaća američke dugove.
Ekonomisti upozoravaju da je neprekidno uvećanje američkog državnog duga obezvredilo valutne rezerve drugih zemalja.
Uragan "Sendi" izvukao je američkoj privredi vise od 20 milijardi dolara. U Njujorku, koji je ostao bez struje u vreme uragana, rad svih važnih poslovnih institucija i berzi bio je paralisan na nekoliko dana, uz to da se prirodna nepogoda podudarila sa vremenom održavanja predsedničkih izbora.
Globalna ekonomija je povezana tako jako sa SAD da drhti bukvalno svaki put kada Amerika "kine". Kriza u Evropi je samo jedna od posledica sudbinskih smetnji u radu Američke ekonomije.
Za vreme predsednika Ronalda Regana osamdesetih godina prošlog veka Federalni rezervni sistem počeo je da uliva u ekonomiju. Međutim, količina novca i državni dug su rasli naglim tempom.
Proces nagomilavanja dolara uslovio je "sitih i bogatih dvadeset godina", ali dug nije mogao da raste u beskraj. Zato, kada su se nagomilali problemi zbog uvećanja dužničkog bremena države i domaćinstava, ceo svet je zahvatilo ekonomso vanredno stanje, američka kriza se poalko pretvorila u problem Evrope.
"Glas Rusije" navodi da trenutno nema nikakvih konstruktivnih i realnih ideja kako da se razreše protivrečnosti koje su se nagomilal i u američkoj i u međunarodnoj ekonomiji.
Zato će u skorije vreme ekonomski kurs koji sprovode monetarne vlasti SAD - biti nastavljen.
Mnogi analitičari smatraju da se epoha jednopolarnog sveta sa američkom dominacijom bliži kraju. Mnogi veruju da će znatnu ulogu u budućem uređenju imati zemlje BRIKS-a.
U krugovima stručnjaka vlada mišljenje da se svetski mehanizam ekonomskih i političkih veza koji sada poznajemo nalazi na izdisaju. Proširenje tržišta je nemoguce.
Aktuelna kriza je kriza kraja kapitalizma, na više nema resursa za razvoj - smatraju ekonomski analitičari..