Kirija ne zna za krizu
I ovaj septembar će uzdrmati tržište nekretnina u Srbiji. Očekuje se povratak studenata na fakultete i jasna slika - akademci spremaju ispite, a roditelji pare, pišu Večernje novosti.
Cene soba i stanova u većini univerzitetskih centara početkom jeseni porastu najmanje za petinu. I ove godine najveći izdatak imaće roditelji čiju je decu put do diplome doveo u prestonicu. Cene zakupa soba i stanova u Beogradu su najmanje 50 odsto veće nego u drugim gradovima Srbije.
U Kragujevcu cenu "zidaju" FijatuTrošak iznajmljivanja kvadrata u Kragujevcu, osim studenata, "zidaju“ i zaposleni u "Fijatu“. Na fakultetima kragujevačkog Univerziteta studira oko 12.000 visokoškolaca, a više od dve trećine je iz drugih gradova Srbije. Istovremeno zbog posla u fabrici automobila u ovom gradu boravi i oko četiri hiljade Italijana i Poljaka. |
U prestonici ni iznajmljivanje sobe nije jeftino. Cene se, u zavisnosti od dela grada, kreću od 80, pa do 150 evra. Ima stanodavaca koji i sobu na Banjici od 20 kvadrata cene čak - 190 evra mesečno. Iako se dugo priča o padu cena nekretnina, u agencijama kažu da je reč o simboličnim promenama. Vlasnici traže i znatno više novca, ali sve zavisi od lokacije i opremljenosti stana. Rente su nešto manje nego prošle godine, ali nije to značajno pojeftinjenje. Ni interesovanje nije kao nekada. Ranijih godina u septembru su se jedva pronalazili slobodni stanovi, a sada je potražnja značajno manja, kažu agenti za nekretnine.
Stan se u Novom Sadu može zakupiti i za 70 evra, dok se cene soba kreću od 50, pa do 100 evra. Tarife se ne menjaju već nekoliko meseci. Za 70 evra, kako objašnjavaju u agencijama koje se bave izdavanjem stambenog prostora, može se zakupiti prazna manja garsonjera, udaljena od centra grada, i, najčešće u nadogradnji, bez lifta.
Stanovi za izdavanje u Nišu se nude i po ceni od 100 evra mesečno, na periferiji. U širem cenu grada mesečni najam košta do 150 evra. To je prosečna kirija za jednoiposoban namešten stan sa centralnim grejanjem, klimom i kablovskom televizijom, nedaleko od Ekonomskog fakulteta. Desetak evra više mesečno potrebno je da se izdvoji za kompletno namešten stan, iste površine, kod Medicinskog fakuleta. A oni koji iznajmljuju sobe, moraće mesečno da odvoje 85 evra.
Trošak iznajmljivanja kvadrata u Kragujevcu, osim studenata, "zidaju“ i zaposleni u "Fijatu“. Na fakultetima kragujevačkog Univerziteta studira oko 12.000 visokoškolaca, a više od dve trećine je iz drugih gradova Srbije. Istovremeno zbog posla u fabrici automobila u ovom gradu boravi i oko četiri hiljade Italijana i Poljaka.
To je za sličan procenat uvećalo muke studenata. Oni su, u naseljima oko Univerziteta i Studentskog doma (poput naselja Bubanj), u solidno opremljenim stanovima krevet plaćali oko 50 evra. Sada taj smeštaj košta bar 80 evra.
Cene stanova i soba za izdavanje tradicionalno skaču u septembru i do 20 odsto, tvrde podstanari. I to zato što gradu nedostaje studentski internat, a u gradu postoje Učiteljski fakultet i Viša škola strukovnih studija. Soba sa upotrebom kupatila i kuhinjom može da se nađe za 50 pa do 80 evra, u zavisnosti od lokacije i kvaliteta smeštaja. Cena jednosobnih stanova je od 100 do 150 evra, dok je cena stana sa većom kvadraturom i do 300 evra. Zanimljivo je da u Vranju ne postoji nijedna agencija za nekretnine, pa se traženje i izdavanje svodi na male oglase u lokalnim medijima i flajerima izlepljenim po gradu.