Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
7
Nedelja 19.08.2012.
04:56
Press A

Kako banke mešetare

Sve nas je obradovala vest da prema Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga banka više nema pravo da naplaćuje zatvaranje računa, proviziju za podizanje novca ili slanje mesečnog izveštaja korisnicima... Ipak, banka ne bi bila banka ako ne bi smislila način da građanima izvuče što više novca, pa sada pojedine banke u Srbiji, verovali ili ne, naplaćuju otvaranje računa, podizanje novca "koji nije uplaćen po osnovu plate ili penzije", održavanje računa nakon prve godine korišćenja...

Foto - ilustracija: I pored Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, banke smislile način kako da od građana izvuku što više novca
 

Ekonomski stručnjaci ocenjuju da se takvom ponašanju mora stati na put. Pošto su godinama unazad naplaćivale silne namete korisnicima svojih usluga, a kada je država stala tome na put nisu ni na kakav način sankcionisane, banke su sada našle rupe u zakonu i nove načine da od građana ipak uzmu i dodatni novac.

Država mora da reaguje

Ekonomista Ljubomir Madžar slaže se da bi država trebalo da pooštri zakon koji štiti građane od raznih bankarskih naknada.

"Banke su svakako sposobnije i maštovitije u izmišljanju raznih postupaka da naplate novac od građana. To je uvek bila i ostaće neravnopravna borba", kaže Madžar.

On dodaje da svakako ima mesta za državnu intervenciju i zakonsku regulativu koja će zaštititi nedovoljno upućene građane.

"Iako je NBS zakonom ograničila naplatu troška zatvaranja tekućeg računa, kao i naknadu za podizanje sredstava sa sopstvenog računa, ta naknada se i dalje naplaćuje, ali pod drugim imenom. Sada pojedine banke naplaćuju naknadu za otvaranje tekućeg računa, odnosno naplaćuju naknadu za podizanje sredstava sa tekućeg računa ako ona nisu legla na račun po osnovu uplate zarade i penzije", navodi za Pres nedelje direktor portala Kamatica Dušan Uzelac.

Kako dodaje, banke takođe, umesto da prodaju samo tekući račun, prodaju u stvari paket usluga, što naravno stvara dodatne troškove kojih klijent nije ni svestan.

"Iako banka kaže čoveku da je platna kartica besplatna, često izbegnu da dodaju da ta ista besplatna kartica, kada se uđe u drugu godinu korišćenja, nosi sa sobom i naknade za te usluge, koje se često i povećavaju", nabraja Uzelac.

On kaže da se i usluge SMS i e-bankinga, koje se dobiju u okviru paket računa, plaćaju po tarifama banke, nevezano za mesečnu naknadu održavanja paket računa koji nudi tu uslugu.I ovde nije kraj. Svi koji misle da je kamata na kredit koju predoče u banci sve što će mesečno plaćati po osnovu otplate rata, grdno se varaju.

"Ako čovek treba da otvori račun u banci da bi mogao da uzme kredit, trošak mesečnog održavanja računa mora da bude uključen u obračun efektivne kamatne stope (EKS), što naravno poskupljuje ukupnu cenu kredita", kaže Uzelac i dodaje da su u nekim bankama počeli da uvode i proviziju za održavanje kredita u otplati, i to u procentualnom ili fiksnom iznosu na godišnjem nivou.
 

Na šta se plaćaju naknade

* Otvaranje računa

* Podizanje novca sa računa ako nije legao po osnovu plate ili penzije

* Održavanje računa nakon prve godine korišćenja

* Održavanje računa koji je otvoren radi uzimanja kredita

* SMS banking

* E bankingl Provizija za održavanje ili administriranje kredita u otplati

Da je teško stati bankama na put slažu se ekonomski stručnjaci. Kako ističe ekonomista Mlađen Kovačević, najbolji način bi bio novi zakon, koji bi napravili najvrsniji stručnjaci i u kome ne bi ostalo ni najmanjeg prostora za izvrdavanje.

"I u svetu i kod nas je očigledno da su banke zaista postale pohlepne i da gledaju da kako god znaju uvećaju svoj profit. Neki od tih načina u Srbiji očigledno nisu korektni. S druge strane, u razvijenim zemljama mnogo se razmišlja o tome kako zaustaviti tu pohlepu i ograničiti i kontrolisati pohlepu banaka", ističe Kovačević.

"Tako recimo banke kod nas, kao i u još nekim zemljama zapadne Evrope, ne plaćaju porez na profit. I ta zakonska regulativa koju smo uveli pre nekoliko meseci nije do kraja detaljno obrađena, te bi trebalo angažovati vrhunske stručnjake koji dobro znaju šta se dešava u bankarstvu u Evropi i svetu i da se uvedu slične norme i kod nas", smatra Kovačević.

POVEZANE VESTI

Nedelja 19.08.2012. 10:03
Sve je to smejurija u odnosu na osnovni problem bankarskog sistema - banke pozajmljuju novac kojeg nemaju! Tj. imaju ga svega oko 10% (od zemlje do zemlje). Banci se dozvoljava da izmisli novac koji pozajmljuje - praktično emituje novac, tj. kredite građana ne plaća ona nego svi koji poseduju valutu u tom trenutku kroz inflaciju. Za razliku, korisnici kredita zaista moraju da zarade novac koji vraćaju i kamate. Remeti se osnovni princip pravednosti - jedna strana u transkaciji ulazi sa onim što nema, a druga mora stvarno da ima nešto. Banke zarađuju ni iz čega, ne stvaraju ništa, a svi koji zaista proizvode nešto duguju bankama.
Nedelja 19.08.2012. 12:54
2. Уопште није тачно да је банкама тешко стати на пут! Питање је само ко коме служи: банке држави или држава банкама? Припрема терена за невиђену пљачку страних банака вршена још у време преноса платног промета са СПП на банке. То је екстра приход који је неизоставно требало омогућити страним банкама које су на граници чекале као хијене око лавовског остатка лшине. Стране банке никад нису финансирале развојне програме домаћих предузећа, а престале су да им одобравају и краткорочне кредите. Сада пљачкају искључиво становништво, а и државу куповином благајничких записа по веома високој каматној стопи. А опљачкану екстра добит трансферишу у иностранство....
Nedelja 19.08.2012. 13:01
2. Преко 80% тзв. прилива страних инвестиција односи се на улагања у стране банке, што нема везе са преструктурисањем и развојем привреде. Банке даље кумулишу те инвестиције по основу преузимања клијената који нису у стању да отплаћују кредите. А кад презадужени грађани, који су сасвим необазриво узели кредите под веома неповољним условима, престану да отплаћују те кредите (довољан је само незнатан раст курса евра да то изазове, а он је неопходан!) - ето кукњаве банака да им, као у Америци, држава компензује штету. То је парадигма неолибералног капитала: створи презадужене грађане, привреду и државе (притом оствари у банкама екстра добит), а после уцењуј државе да преузму губитке банака...
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2024 © - vesti online