Šoškića teraju neznalice
Sad kad su sve političke karte manje-više podeljene u Srbiji, partije su se ustremile na guvernera NBS Dejana Šoškića pritiskajući ga da zbog "pogrešno vođene monetarne politike" podnese ostavku, a potajno čak i najavljujući njegovu smenu.
Šoškićev mandat traje do 2016, a da bi ga smenili mora se dogoditi jedna od dve stvari - ili da Savet guvernera oceni da nije ostvario ciljeve NBS ili da ga smaknu nezakonito.
Smatrate li da je na sceni politizacija uloge centralne banke koja bi trebalo da radi nezavisno?
- Naravno da je reč o politizaciji koja je pogubna. Pa bar je Srbija na svojoj koži devedesetih i ranije u doba SFRJ iskusila šta znači kad političari pokušavaju da upravljaju centralnom bankom. To nam je donelo višedecenijsku inflaciju, dve hiperinflacije 1989. i 1992, građani su ostali bez devizne štednje i konačno se bankarski sistem urušio. To je sve bio proizvod političkog upravljanja bankom.
Tajkuni nervozni
|
Ali Šoškiću se zamera da se dinar sunovratio, da on nije dobro radio svoj posao.
- Nije posao guvernera da brani dinar, već stabilnost cena, a Srbija uprkos depresijaciji dinara nije zabeležila pritisak inflacije. Drugo, dinar je slab jer nam je privreda slaba, a ne zato što je guverner ovakav ili onakav. Ne možete imati slabu privredu i jaku valutu. Sad partije pokušavaju da ga nateraju da sam podnese ostavku, ali ja mogu da kažem da mi u Savetu nećemo glasati za ocenu da Šoškić nije ostvario ciljeve iz Zakona o NBS. Ne verujem ni da će on podneti ostavku.
Mislite da će ga parlament smeniti?
- Bez naše saglasnosti će morati da menjaju zakon pa da ga smenjuju, ali neka, nek se pokažu ko su i šta su. Taj potez bi ogolio njihove prave namere.
A koje su njihove prave namere?
- Oni hoće da politički zloupotrebe centralnu banku kako bi ona devizne rezerve trošila na propalu ekonomsku politiku. Baš to je bio osamdesetih uzrok afere Agrokomerc. Nova vlast bi da osnuje razvojnu banku koja bi emitovala obveznice koje bi, onda, NBS otkupila deviznim rezervama, a taj novac se plasirao privredi. To je vrlo neodgovorno. Ne smemo tako trošiti devizne rezerve jer nas je to dovelo do sloma 2000. godine.
Da li to znači da kritičari NBS ne znaju o čemu govore, ili znaju i baš to žele - da devizne rezerve upumpaju privredi?
- Verovatno i jedno i drugo. Rekao bih da novim vlastima ozbiljno nedostaju kvalitetni ekonomisti. Ubeđuju nas da bi Srbija trebalo da se zaduži za deset milijardi evra i da će se ulaganjem tog novca povećati bruto nacionalnog dohotka za 70 milijardi evra. Molim vas, to je neviđena glupost jer je u praksi dokazano da bi najefikasnija, ponavljam najefikasnija privreda sveta mogla od tih deset milijardi da uveća bdp za tri do četiri milijarde.