Kurs u režiji vlasti
Gotovo izjednačena vrednost kupovnog i prodajnog kursa evra u velikom broju menjačnica širom Srbije, sa razlikom vrednosti od svega 30 do 40 para, prema rečima stručnjaka, vrlo je retka pojava na domaćem tržištu.
Dinar, pritom, ponovo beleži rekordni nivo prema evru u 2017. godini, jer je zvanični srednji kurs Narodne banke Srbije 119,40 dinara za evro, što predstavlja rast srpske valute prema moneti evrozone od 0,1 odsto.
Dinar je prema evru jači za oko 0,5 odsto nego pre mesec dana, a na godišnjem nivou za 3,2 procenta, dok je od početka 2017. srpska valuta prema evru ojačala za čak 3,3 odsto.
Letnja monetarna politika matice izazvala je ogorčenje u dijaspori, o čemu su "Vesti" već pisale, jer kako kažu naši ljudi, uvek pred njihov dolazak u domovinu dinar ojača, pa deluje kao da vlast sa namerom vuče ovakve poteze kako bi im izvukla što više para iz džepa.
Ekonomski stručnjak Milan Kovačević objašnjava za "Vesti" da je mala razlika u vrednosti posledica stabilnosti kursa dinara prema evru.
- Menjačnice reaguju kada procene da je rizik promene kursa i procenjuju razlike donjeg i gornjeg nivoa i kada vide da dinar jača u odnosu na evro i da to traje onda tu stabilnost koriste da značajno približe kupovni i prodajni kurs - pojašnjava naš sagovornik.
Komentarišući jačanje dinara, on kaže da taj trend odgovara vlasti, jer osim što na sva zvona može da se hvali da je veća prosečna srpska plata , već se i zaduženost pokazuje kao manja.
- Svi koji vode ekonomsku politiku takođe sa ovakvim kursom imaju bolje rezultate poslovanja privrede - pojašnjava ovaj stručnjak za inostrana ulaganja.
Šoškić: Opasno po zdravlje
Osim srpskom rasejanju koje letnji odmor provodi u zavičaju, jačanje dinara ne odgovara ni najznačajnijem i najzdravijem delu privrede, koji koristi domaću radnu snagu i domaće repromaterijale, a okrenut je izvozu. Na tom sektoru, kako ukazuje bivši guverner NBS-a Dejan Šoškić, počiva pravi i zdrav privredni razvoj i zato ne treba da bude izložen, nepovoljnim kretanjima po pitanju deviznog kursa. Jačanje dinara, kaže on, odgovara svima koji duguju u devizama i onima koji uvoze i prodaju na srpskom tržištu.