Penzijski fond tuži - državu!
Sa namerom da sačuva dalje rasipanje sopstvene imovine, rukovodstvo Penzijskog fonda Srbije je najavilo tužbu Ustavnom sudu i to protiv - države! Povod za ovakvu radikalnu reakciju su odluke Vlade kojima se omogućava dalja prodaja klimatskih lečilišta bez "zelenog svetla" pravih vlasnika. A ovakvim "nezakonitim raspolaganjem banjama", tvrde u Upravnom odboru Fonda PIO, država krši još najmanje dva važeća zakona!
Kako pišu beogradske "Večernje novosti", cela "zavrzlama" je nastala još u decembru kada je Vlada RS odlučila da posreduje između "Dunav osiguranja" i 88 firmi koje su - zbog neplaćenih polisa osiguranja - napravile dug od 1,3 milijarde dinara. A kako je reč o nenaplativim troškovima, država je odlučila da dve banje, "Žubor" i "Zlatar", pretvori u "društvo kapitala", odnosno "društvo sa ograničenom odgovornošću" i tako omogući da se "Dunav" namiri od tuđe imovine.
Prema tumačenju profesora ekonomije Milojka Arsića, ovakava "trampa" nije ni nepoznata ni nelegitimna, a naročito u vreme krize kada se teško nalaze kupci klimatskih lečilišta. Ipak, prema njegovim rečima, konverzija dugova je moguća samo ako su "čisti" svojinski odnosi, odnosno tek kada se utvrdi šta je državno, a šta vlasništvo Fonda PIO.
- Istovremeno, pitanje je da li je "Dunav osiguranje" dobilo ove banje po tržišnim cenama i da li je visina tog duga proporcionalna vrednostima ovih banja - kaže Arsić.
S druge strane, u Radnoj grupi za restrukturiranje Fonda PIO, ovakvo prebijanje računa ocenjuju kao potpuno nezakonito, i to iz više razloga.
Pravo svojine nad šest banjaFondu PIO su sudovi već priznali pravo svojine nad šest banja, odnosno specijalnih bolnica među kojima je i "Žubor", ali i "Merkur" u Vrnjačkoj Banji, Banja Koviljača, Ivanjica, Novopazarska i Jošanička banja, ali su neke od njih naknadno preinačile sudije Apelacionog suda u Nišu i Kragujevcu. Zato je Fond opet pokrenuo procese, ali pred Vrhovnim kasacionim sudom, čija se konačna odluka još čeka. |
- Prvi je što se još nisu završili sudski procesi kojima Fond dokazuje svoje vlasništvo nad ovim banjama, a drugi što DOO. ne može da se bavi zdravstvenom zaštitom jer to ne dozvoljava ni Zakon o javnim službama, ni Zakon o zdravstvenoj zaštiti - smatra Valerijan Kadijević, savetnik direktora Fonda PIO.
U Fondu podsećaju da Penzijski fond već godinama traži nazad svoju imovinu jer je ona Zakonom o javnoj svojini jasno odvojena od državnog vlasništva. U nepokretnosti širom zemlje, Fond PIO je decenijama ulagao novac od doprinosa, pa se danas procenjuje da je vrednost ove imovine više milijardi evra, dok je samo u banje širom Srbije Fond investirao najmanje 500 miliona evra. U nameri da sve to vrati pod svoj krov, Fond PIO je (makar deklarativno) imao i podršku države.
- Vlada je još 2008. godine preporučila Ministarstvu za ekonomiju da, pre bilo kakve privatizacije banja, sporazumno uredi sva pitanja u pogledu svojine sa Fondom. Uprkos tome, Agencija za privatizaciju i dalje "radi po svom" - kažu u UO Fonda.
U Fondu PIO dodaju da su novcem od doprinosa, poput ostalih, izgrađene i ove dve specijalne bolnice.
- U "Žubor" u Kuršumlijskoj banji je uložio 17.886.912 evra, a u "Zlatar" u Novoj Varoši 37.987.914 evra - računa Kadijević.
Zato je i Upravni odbor Fonda PIO na svojoj poslednjoj sednici jednoglasno odlučio da od buduće vlade zatraži preispitivanje ovakvih nezakonitih odluka, ali i da se pred sudovima zatraži donošenje privremene mere kojom bi se zabranilo svako dalje raspolaganje specijalnim bolnicama "Žubor" u Kuršumliji i "Zlatar" u Novoj Varoši.