Mišković i Kostić preuzimaju rešavanje ugovora sa Erbasom
Vlada Srbije privodi kraju razgovore o prodaji “Jata” srpskim biznismenima. Kako piše beogradski “Blic”, dogovor sa Miroslavom Miškovićem, vlasnikom “Delte”, Miodragom Kostićem, vlasnikom MK grupe, i Miroslavom Bogićevićem, vlasnikom “Farmakoma”, trebalo da bude postignut u narednih mesec i po dana.
Sagovornik “Blica“ ističe da razgovore sa vlastima vode Mišković i Kostić, koji će na kraju sesti i sa Bogićevićem da se dogovore o visini novca koji bi uložili u “Jat”.
Od 25 miliona evra, koliko bi iznosila ukupna investicija, za sada bi Mišković i Kostić dali najviše. Izvor “Blica” tvrdi, međutim, da Bogićević želi jednaka upravljačka prava, te da će polovinu nacionalnog avio-prevoznika najverovatnije podeliti na ravne časti.
U razgovorima s Vladom dogovoreno je da država zadrži 50 odsto vlasništva nacionalnog avio-prevoznika, tako što će obezbediti opremu vrednu 25 miliona evra. Toliko bi u kešu uložili biznismeni. Lista potencijalnih akcionara prvobitno je bila i šira (uključivala je i Branislava Grujića, vlasnika građevinske firme “Farman” i Gorana Perčevića, rukovodioca “Interkomerca”), ali se sada krug suzio na najmoćnije privrednike u zemlji.
Otkaz za dve trećine radnika!
Trenutno se radi na modelu koji bi mogao da funkcioniše. Detalji i dalje nisu strogo definisani, ali ideja postoji - novi vlasnici bi pokušali da dogovore nabavku tri nova aviona, smanjili bi broj radnika sa 1.200 na 400, preuzeli bi i sedam aviona od starog “Jata”. Ocena je da bi kompanija poslovala bez profita najmanje tri godine.
Izvor “Blica” tvrdi da bi novi “Jat” preuzeo i rešavanje spornog ugovora sa francuskim proizvođačem aviona “Erbasom” iz 1998. godine. Za kupovinu osam aviona “Jat” je tada uplatio avans od 23,5 miliona dolara, ali nijedan avion iz Francuske nije stigao u Beograd. “Erbas“ je, inače, odredio 30. mart kao poslednji rok da reši probleme sa “Jatom“. Sve što su rekli u ovoj kompaniji za “Blic” jeste da vode kontinuiran dijalog sa našom kompanijom i da očekuju najbolji ishod razgovora i nastavak realizacije ugovora.
“Jat” je u 2010. ostvario gubitak od 3,8 milijardi dinara. Minus od 7,8 milijardi dinara imali su i 2008. godine kada su zapošljavali blizu 2.000 radnika. Pored nerešenog pitanja nabavke novih letelica, “Jat” će u ovoj godini morati dodatno da brine i zbog porasta troškova, sa kojima se suočavaju sve svetske kompanije. Samo u toku 2011. godine, “Jat“ je imao povećanje troška za gorivo od 12 miliona evra, a cene nastavljaju da rastu.
Cena goriva “ubija“ avioindustriju
Naime, Međunarodna asocijacija za vazdušni saobraćaj objavila je da će cela avioprevoznička industrija imati pad profita u 2012. godini, prvenstveno zbog rasta cena goriva. IATA očekuje da profit kompanija na globalnom nivou bude oko tri milijarde dolara u 2012. godini, što je za oko 60 odsto niže nego lane.
Njihova prognoza zasnovana je na novoj projekciji rasta cene nafte na 115 dolara po barelu, što je znatno više od prethodne prognoze od 99 dolara za barel.
Kako navode u nacionalnoj avio-kompaniji, u toku 2011. godine trošak goriva povećan je za 12 miliona evra. Najveći deo povećanja tog troška je kompenzovan povećanjem prihoda koji je u 2011. iznosio osam odsto.
Privatizacija u mandatu ove VladeMinistar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić je najavio i opciju ulaska italijanskih investitora pored domaćih i ocenio da će privatizacija “Jata“ najverovatnije biti okončana u mandatu ove vlade. |
- Početkom 2012. cena goriva je nastavila da raste i za nekih 10 odsto je veća nego u istom periodu prošle godine. Činimo sve da što racionalnijom potrošnjom trošak zadržimo na prošlogodišnjem nivou. Racionalizacijom programa saobraćaja i većim korišćenjem aviona ATR-72 uspeli smo da trošak i nešto smanjimo u odnosu na isti period lane. Nastavkom takve politike nastojaćemo da održimo trošak goriva barem na prošlogodišnjem nivou, ako ne i da ga smanjimo. Naravno, dalji rast cena goriva može osujetiti te naše planove - objašnjavaju u “Jatu”.
Ekonomski stručnjaci smatraju da cena goriva svakako jeste nešto što će dodatno pogoršati ionako lošu finansijsku situaciju u ovoj kompaniji.
- Nažalost, sudbina “Jata” je uvek više zavisila od volje Vlade da ima nacionalnu kompaniju, nego od finansijske situacije u avio-industriji. Ono što brine velike kompanije, ne brine “Jat”, ali će visoka cena goriva svakako još doprineti negativnom poslovanju kompanije - kaže ekonomista Boško Mijatović.