Nema novca ni za minimalnu platu
Unija poslodavaca Srbije upozorila je da većina poslodavaca u Srbiji neće moći da isplati minimalnu zaradu od 115 dinara po satu.
"Poslodavci neće moći da primene odluku Socijalno-ekonomskog saveta o povećanju minimalne zaradu po satu sa 102 na 115 dinara, jer bi tako doveli u pitanje opstanak svojih firmi", rekao je Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca.
On je istakao da je odluka o povećanju "minimalca" doneta na insistiranje Ministarstva finansija, i pored protivljenja Unije poslodavaca.
"Predstavnici Ministarstva su na poslednjem sastanku Socijalno-ekonomskog saveta rekli da će odluka o novoj ceni rada od 115 dinara po satu biti primenjena čak i ako poslodavci budu protiv. Naša računica pokazuje da takva odluka privredu mesečno košta oko 200 miliona evra", rekao je Rajić.
Odluka o povećanju minimalne cene rada doneta je 12. marta na sednici Socijalno-ekonomskog saveta, a trebalo bi da se primenjuje od aprila. Takva odluka, prema oceni Rajića, deo je predizborne kampanje, a posledice mogu biti gašenje od pet do sedam hiljada preduzeća i otpuštanje 50 do 60 hiljada radnika.
On je dodao da je za poslodavce prihvatljivo da se razmatra povećanje cene radnog sata na 106 do 109 dinara.
"Čekamo odgovor premijera i ministra finansija Mirka Cetkovića na naš predlog da se preispita odluka o povećanju minimalne zarade", istakao je Rajić i dodao će Unija poslodavca razmotriti da li će ostati u Socijalno-ekonomskom savetu ako ne bude postignut dogovor da se ponovo utvrđuje iznos "minimalca".