Trend smanjenja zaposlenosti nastaviće se i u 2012.
Trend smanjenja zaposlenosti nastaviće se i u ovoj godini, jer trećina firmi u Srbiji ima velike probleme da redovno isplaćuje zarade zaposlenima, izjavio je sekretar Unije poslodavaca Srbije (UPS) Dragoljub Rajić.
"Oko 67 odsto firmi koje posluju gledaju da se održe na istom nivou i ne razmišljaju o proširenju, dok svega šest odsto, i to uglavnom stranih firmi koje posluju u Srbiji, planiraju povećanje kapaciteta i broj zaposlenih", kazao je Rajić agenciji Beta.
Republički zavod za statistiku objavio je da je stopa nezaposlenosti u Srbiji na kraju novembra 2011. godine bila 23,7 odsto, dok je na kraju aprila 2011. ona bila 22,2 odsto. Rajić je naglasio da taj podatak uopšte ne iznenađuje i da je to bilo realno za očekivati, jer se poslednjih nekoliko godina u Srbiji mnogo više preduzeća zatvara nego što se otvara novih.
"Zatvaranjem malih i srednjih preduzeća i preduzetničkih radnji izgubljeno je oko 170.000 radnih mesta, dok je u velikim preduzećima oko 100.000 ljudi ostalo bez posla", kazao je on.
Prema njegovim rečima, država treba da stvori ambijent koji će osnažiti privatni sektor i pogodovati otvaranju većeg broja domaćih preduzeća, ali i da omogući da se oni koji posluju u sivoj zoni prebace u legalne tokove.
"Potrebna je i reforma javnog sektora u kojem je oko 30,6 odsto ukupno zaposlenih, a
koji imaju za u proseku isto toliko veće zarade od privrede. Nije logično da oni koji pune budžet imaju manje zarade od zaposlenih u državnoj administraciji", kazao je Rajić i naglasio da nije logično i to što se oko 45 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) pravi u javnim preduzećima dok je svetska praksa da je to oko 15 odsto.
Troškovi proizvodnje u Srbiji su, kako je ukazao Rajić, od 2008. godine poarsli za čak 48 odsto, jer je uvedeno nekoliko skupih standarda, dok su plate ostale na istom nivou.
"Ukoliko država bude insistirala na još nekim standardima, i nagomilavala dugove, a privreda poslovala sa gubitkom, to neće biti dobro. Pitanje je kada ćemo ući u Evropsku uniju, a i kada se to desi, ako se ovako nastavi, u EU ćemo ući kao najsiromašnija zemlja", kazao je Rajić.
On je naglasio da stvari treba ozbiljno shvatiti i "ne zabijati glavu u pesak i praviti se da se ništa ne dešava".