Umesto dužnika obrukana država
Poreska uprava Srbije objavila je posle ogromnog javnog pritiska spisak 200 najvećih poreskih dužnika, ali uprkos velikim očekivanjima, spisak nije pokazao ništa spektakularno. To bi značilo da "zvučnih" imena nema, ili, što je verovatnije, nisu izašla u javnost.
Drugoj pretpostavci u prilog ide to što je objavljeni spisak očigledno bajat, pa su tako na njemu preduzeća koja više ne postoje, ili dužnici koji su u međuvremenu namete isplatili. O estradnim zvezdama, tajkunima, velikim privatnim kompanijama nema gotovo ničeg. Bar zasad.
Vlada, a ne poreska uprava je ta koja je čuveni spisak toliko dugo skrivala od javnosti. Još od 2004. godine "radilo" se na famoznim zakonskim izmenama kojima bi bila ukinuta službena tajna na informaciju o tome koji pojedinci i ustanove duguju 220 milijardi dinara ili više. Tek posle pritiska medija i javnosti i jednog gotovo usamljenog državnog službenika, Vlada je posao završila za manje od dve nedelje.
Čovek koji je od prvog dana govorio da informacija o poreskim dužnicima ne sme biti tajna, niti je to po zakonu (uprkos tome što je Poreska uprava tvrdila drugačije) je Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja.
- Zbog ignorisanja odluke poverenika, prekršajnu odgovornost mogao bi da snosi i ministar finansija i premijer Mirko Cvetković. Poreska uprava nije postupila po mom rešenju, koje je za njih obavezujuće. Oni su pominjali neku službenu tajnu kao da ne znaju da je Srbija dobila Zakon o tajnosti podataka pre dve godine, kao da ne znaju da Srbija ima Zakon o dostupnosti informacija. Dakle, po Zakonu o tajnosti podataka službena tajna je eliminisana i kao termin. Takođe, svaku klasifikovanu informaciju po nalogu poverenika moraju da deklasifikuju - tvrdi Šabić.
Istina, moguće je da su neki od dužnika u zadnji čas isplatili državi obaveze kako bi izbegli blamažu, svesni da će podaci o njihovim dugovima uskoro ugledati svetlost dana.
Pored objavljivanja podataka o neplaćenom porezu, lista je loš podatak za poslovne partnere. A da se upravo dogodilo to da su u panici mnogi poplaćali obaveze svedoči ogroman priliv Poreske uprave zabeležen u poslednjim danima 2011. godine. Dužnici su masovno uzimali kredite kako bi obaveze platili, a neki su iskoristili i zakonsku mogućnost podnošenja zahteva za odlaganje plaćanja poreza. I dok su možda neki dužnici izbegli bruku, država nije. Ona se po ko zna koji put svojski potrudila da od građana sakrije ko i koliko zakida državnu kasu.
Paradoks kazne
|