Britanija naredila: Spremite se za propast evra!
Britanskim ambasadama u zemljama evrozone naloženo je da izrade planove pomoći britanskim državljanima za slučaj propasti zajedničke valute, usled novih bojazni za Italiju i Španiju.
Ministarstvo trezora potvrdilo je ovog meseca da su spremni planovi pomoći u slučaju kolapsa zajedničke valute.
Dok se italijanska vlada bori za pozajmicu a Španija razmatra traženje međunarodne pomoći, britanski ministri upozorili su da je raspad evra, što je nekada bilo nezamislivo, sada sve realniji.
Diplomate se pripremaju da pomognu Britancima u inostranstvu u slučaju kolapsa banaka pa čak i nemira zbog dužničke krize.
Ministarstvo trezora potvrdilo je početkom meseca da su planovi "spašavanja" nakon kolapsa valute u toku.
Viši ministar rekao je listu "Dejli telegraf" koliko je vlada zabrinuta ističući da Britanija svoje planove sada bazira na činjenici da je kolaps evra samo pitanje vremena. "U našim je interesima da dobijemo na vremenu", rekao je neimenovani ministar.
Britanija očekuje nerede širom Evrope?
Nedavne instrukcije Forin ofisa ambasadama i konzulatima uključuju planove za ekstremne situacije uključujući nerede i socijalne nemire.
U Grčkoj je bilo više nereda, a vlada se bori sa ogromnim dugom. Britanski zvaničnici smatraju da se slične scene nasilja mogu dogoditi u budućnosti u drugim zemljama ako evro propadne.
Diplomatama je rečeno da pomognu desetinama hiljada britanskih državljana u zemljama evrozone u vezi sa posledicama finansijskog kolapsa zbog koga neće imatu pristup svojim bankovnim računima niti će moći da podignu gotovinu.
Podstičući dodatne bojazni finansijskih tržišta za evro izveštaji iz Madrida pokazuju da će nova vlada Narodne partije tražiti pomoć ili od EU ili MMF-a.
Sve su veće bojazni u Italiji, čija će nova vlada biti prisiljena da plati rekordne kamatne stope na nove obveznice koje su emitovane juče.
Vlada u Rimu moraće da proda više od 30 milijardi novih obveznica do kraja januara kako bi refinansirala svoje dugove. Analitičari kažu da nema garancija da će investitori kupiti sve te obveznice, koje bi mogle da nateraju Italiju u bankrot.
Italijanska vlada saopštila je nakon razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem, da se premijer Mario Monti složio da bi italijanski kolaps "neizbežno značio kolaps evra".
U sporazumima EU o uvođenju evra i članstvu u evrozoni ne postoje odredbe koje regulišu istupanje neke zemlje, što znači da će svaki raspad biti potencijalno haotičan i praćen neredima.
Domino efektom do raspada finansijskog sistema?
Ukoliko vlade evrozone ne vrate svoje dugove, propašće evropske banke koje drže većinu njihovih obveznica.
Neki analitičari kažu da bi raspad evra prodrmao čitav finansijski sistem ostavljajući banke nesposobnim da vrate novac ulagačima što bi uništilo kompanije koje zavise od kredita banaka.
Uprava finansijskih usluga upozorila je ove sedmice britanske banke da osmisle planove izlaza u slučaju raspada evra.
Preti masovna nezaposlenost?
Neki ekonomisti veruju da bi u najgorem scenariju propast zajedničke valute mogao da smanji bruto društveni proizvod u zemljama evrozone za polovinu što bi dovelo do masovne nezaposlenosti.
Stručnjaci veruju da bi najgore posledice raspada zajedničke valute ugrozile imovinska prava što bi izazvalo socijalne nemire.
Krah evra do katoličkog Božića?
Evro može doživeti krah do katoličkog Božića ukoliko na nivou Evropske unije ne budu preduzete adekvatne antikrizne mere, upozorio je poznati francuski ekonomista i bivši predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj Žak Atali.
"Pitanje se sada svodi na to, da li će evro kao valuta postojati na Božić. Ostaje samo jedna šansa od dve - da jedinstvena valuta opstane do tada ili da ona bude u procesu propasti", rekao je Atali za jednu briselsku radio-stanicu.
Umanjiti "finansijski suverenitet" zemalja
|