Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Utorak 15.11.2011.
18:52
Blic A

Ako Grčka bankrotira nastaće haos

Grčka ima novca da plaća dužničke obaveze samo do decembra a ukoliko do tada ne pronađe sredstva, preti joj bankrot koji će izazvati pravi haos na berzama i celoj evrozoni, izjavio je stariji ekonomista banke HSBC Mark Berisford-Smit u intervjuu ruskoj agenciji Interfaks.

Bankrotom Grčke nastaće opšti haos u svetskoj ekonomiji
 

"Tržišta će na bankrot Grčke odreagovati opštim haosom, koji će zavladati i grčkom ekonomijom. Nastala situacija biće slična onoj u koju je zapala Rusija 1998. godine", istakao je ovaj ekspert, dodajući da je tržištem zavladala atmosfera neizvesnosti.


Grčka pritom neće imati prednosti koje bi mogla da dobije naglom devalvacijom nacionalne valute, kao što je to bio slučaj sa ruskom rubljom i argentinskim pezosom posle bankrota Argentine 2001. godine, pošto će ta zemlja i dalje koristiti zajedničku evropsku valutu.

"U slučaju da se situacija i ne odvija po tom scenariju, Grčkoj i dalje preti bankrot, jer će bez novca ostati do decembra. Atina je u obavezi da izmiri dužničke obaveze sredinom decembra kada će joj novac biti preko potreban", smatra Berisford-Smit.


Grčka će najverovatnije dobiti redovnu tranšu pomoći od oko 8,5 milijardi evra i pokušaće da sprovede oštre mere štednje, koje u dugoročnoj perspektivi neće biti dovoljne, zbog previsokog dužničkog opterećenja. Evropska komisija prognozira da će suvereni dug Grčke biti blizu 200 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i 2012. i 2013. godine.


"Ukoliko odnos suvernog duga prema BDP iznosi, na primer 120 odsto, a kreditne kamate pet procenata, na vraćanje samo kamata odlazi do šest procenata BDP, što je jednostano neizdrživo. Servisiranje duga za Grčku i Italiju mora da bude jeftinije nego sada", smatra ekspert HSBC.


Na pojeftinjenje servisiranja duga može da utiče budžetska unija, isplatom kamata zajedničkim sredstvima ili prelaskom na jedinstvene obveznice evrozone sa manjim prinosima od prinosa obveznica prezaduženih zemalja.


Evropski lideri su krenuli pravim putem na oktobarskom samitu, ali kamen spoticanja i dalje ostaje pitanje značajnog povećanja evropskog stabilizacionog fonda.


"Stabilizacioni fond mora da bude mnogo veći, a opšti je stav da bi trebalo da bude oko dva biliona evra. Problem je samo odakle 'namaći' toliki novac", kaže ovaj ekspert.


Dužnički problemi Grčke i drugih zemalja skupo će koštati Evropu, ali bez obzira na ozbiljne probleme, ne postoji veliki rizik od raspada evrozone.

"Igra se završava ukoliko se iz valutnog bloka povuče Nemačka, ali to se neće desiti", uveren je Berisford-Smit. Ostale zemlje takođe neće žuriti sa sličnom odlukom, a mehanizam "prinudnog izbacivanja" iz evrozone ne postoji.


Jedina varijanta je da neka od zemalja učesnica, Nemačka ili Francuska, učini nepodnošljivim život nekoj od prezaduženih zemalja, tako da će se one dobrovoljno i jednostrano povući, što je krajnje rizična strategija.

"Za sada nije jasno šta se može desiti u tom slučaju, ali mogu se očekivati krajnje tragične posledice", tvrdi ekspert.


Izbacivanje Grčke iz evrozone se jednostavno ne isplati, pošto je deo kredita toj zemlji odobren na bazi bilateralnih odnosa sa drugim članicama evrozone, kojima Atina sada duguje oko 47 milijardi evra. U slučaju pogoršanja odnosa sa Evopom sve do raskida, Grčka će najverovatnije odbiti da otplaćuje ta sredstva.


HSBC prognozira da će do privrednog pada u evrozoni doći već u četvrtom kvartalu bez obzira na razvoj dužničke krize. Slabe šanse za rast BDP ima Nemačka, a nijedna zemlja iz južnih delova evrozone neće iskazati rast u četvrtom kvartalu, s tim što tempo pada u celoj zoni evra može da bude na nivou od 0,5 odsto.


Za 2012. godinu HSBC prognozira rast BDP evrozone na nivou od 0,5 odsto, što se podudara sa očekivanjima Evropske komisije.


Berisford-Smit upozorava da evropske berze očekuje teška godina, čak i ako se dužnički problemi u izvesnoj meri prevaziđu, i smatra da je potreban dugi niz godina kako bi se privrede i finansijska tržišta potpuno oporavili.

POVEZANE VESTI

Utorak 15.11.2011. 19:03
Nastace haos za banke samo, ali ne za Grcku i druge opljackane drzave. Ako uspostave postenu nepodmicenu vladu (za nas to ne vazi), koja ce kontrolisano da stampa novac bez kamata privatnim bankama, bice im sve tri puta jevtinije i moci ce mnogo bolje da zive. Ljudi ce da shvate istorijsku prevaru i bice to kraj lopovskog sistema. Haos za lopove!
Utorak 15.11.2011. 19:20
Znaci da haos vec nastaje i uzima svoju formu...ovo "ako" se nije trebalo ni upotrebiti u tekstu. Hrvatska je vec postala tuzna i tiha u poslednje vreme, papa isto tako...
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online