Nemačka nudi posao radnicima iz zemalja EU u krizi
Bogata Nemačka ima iznenađujuću poruku za Grčku koja tone: Treba nam pomoć. Nudimo vam posao. Sa sve manje radne snage i, s druge strane, zahuktalom ekonomijom, Nemačkoj očajnički trebaju kvalifikovani radnici koji će omogućiti da se industrijski točak najjače evropske ekonomije i dalje okreće.
Na sreću, Berlin traži radnike iz Grčke i drugih finansijski posrnulih zemalja, poput Španije ili Portugala, u kojima nezaposlenost raste iz dana u dan.
Nemačka je brzo i uspešno prevazišla finansijsku krizu koja je počela 2008. i sada je nezaposlenost u toj zemlji 6,6 odsto, odnosno najniža za 20 godina. Inženjer iz Grčke Hristos Kotanidis doselio se pre tri meseca u Erlangen u južnoj Nemačkoj i ubrzo se zaposlio u Simensu.
"Odlučio sam da potražim posao u Nemačkoj jer ona ima stabilnu ekonomiju. U Grčkoj je ekonomska situacija loša, ali budućnost izgleda još gore", rekao je Kotanidis.
Stopa nezaposlenosti u Grčkoj je 16,7 odsto, a među mladima do 24 godine iznosi više od 42 odsto.
U Španiji je stopa nezaposlenosti dostigla 20 odsto, a više od 45 odsto mladih do 25 godina ne može da nađe posao. U lošoj situaciji su i Portugal, Italija i Irska, koje se takođe bore s posledicama dužničke krize.
Ne postoje podaci koliko je kvalifikovanih radnika iz evropskih zemalja koje potresa kriza, našlo posao u Nemačkoj.
U poslednjih pet godina za 13 odsto je u Nemačkoj porastao broj doseljenika, a više od polovine došljaka je iz EU.
Državljani drugih zemalja EU ne moraju da podnose zahteve za vizu ili radnu dozvolu ako žele da se zaposle u drugoj zemlji-članici.
Nemačka je 1960-ih godina regrutovala milione nekvalifikovanih radnika iz Turske i iz drugih zemalja Balkana koji su pomogli izgradnju razorenog u Drugom svetskom ratu.
Sada je fokus na visoko-kvalifikovanim profesionalcima kojih ima u izobilju u zemljama Evrope koje se bore za ekonomski opstanak.
Udruženje nemačkih inženjera procenjuje da u njihovoj zemlji ima još 80.000 slobodnih inženjerskih radnih mesta. Udruženje medicinskih radnika je navelo da u nemačkim bolnicama ima mesta za više od 12.000 lekara, a vlada je ove godine navela da Nemačkoj treba 66.000 stručnjaka za informacione tehnologije.
Nedostatak kvalifikovanih radnika u Nemačkoj najviše se pripisuje starenju stanovništva. Da bi se taj jaz popunio, država je progurala novi zakon ove godine koji bi trebalo da ubrza priznavanje stranih diploma i kvalifikacija.
Poslednjih meseci, Federalna agencija za zapošljavanje organizovala je nekoliko sastanaka nemačkih kompanija i onih koji u potrazi za poslom dolaze iz Španije, Portugalije i Grčke.