Srbija premašila zakonski prag zaduženosti
Srbija je prešla zakonski prag zaduženosti i u ovom trenutku je i naša zemlja i formalno u klubu prezaduženih zemalja. Naime, Zakonom o budžetskom sistemu postavljena je granica javnog duga od 45 odsto društvenog proizvoda i crvena linija je, uprkos uveravanjima vlasti da se to neće dogoditi, ipak pređena.
- Probijena je granica duga i to se dogodilo još krajem septembra, a naše državno zaduženje je sad na 47 odsto - tvrdi i saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić.
Suština prezaduženosti znači da je zemlja veoma blizu granice kad više ne može da plaća svoje obaveze, odnosno na rubu bankrota.
To još nije granica grčke ili italijasnke krize, s obzirom da njihovi dugovi prevazilaze 110, odnosno 120 odsto BDP-a, ali je za slabašnu srpsku ekonomiju i ovaj nivo duga dovoljan da se popale crvene lampice.
Napokon, posle tri godine krize, da zemlja ide nizbrdo shvatio je i predsednik Boris Tadić koji je građanima obelodanio da posle višegodišnje krize on i dalje nema lepih vesti.
- Ne donosim vam dobru vest. To je više nego očigledno, treba da se pripremimo za novi udar krize. Srbija ipak 2013. ili 2014. godine može da izađe na ubrzaniju liniju razvoja ekonomije - rekao je Tadić, iako građani Srbije već pune tri godine nisu čuli dobre vesti.
Predsednik i ministri su nas pre tri godine uveravali isprva da će nas "kriza zaobići", pa "da će biti naša šansa, jer će kapital sa skupog Zapada bežati kod nas", zatim smo "doticali dno u više navrata", a godina preokreta i napretka je prvo bila 2011, pa 2012, a sad je 2013. ta u kojoj će nam svanuti.
Da smo u škripcu potvrdio je i vladin Fiskalni savet, telo od države zaduženo da prati koliko odgovornu budžetsku politiku vodi vlada, koji je nedavno objavio da je udeo javnog duga u BDP-u s poslednjim zaduživanjem dostigao 44,4 procenta, a pravilo je glasilo da je limit 45 odsto.
Nisu izdržali ni punu godinuUsvajanje preciznih pravila pravila javne potrošnje, donetih na osnovu iskustava mnogih evropskih zemalja i instrukcija MMF-a, čime je zakonski ograničeno potencijalno zaduživanje svojih vlada, krajem prošle godine je izazvalo retko nepodeljenu podršku svih ekonomista. Ipak, ispostavilo se da je ova vlada prekršila zakon koji je sama predložila i nije uspela da se tih pravila drži ni čitavu godinu.
|