Nemačka dala dozvolu za izgradnju gasovoda "Severni tok"
Nemačka je dala konačnu saglasnost za izgradnju gasovoda "Severni tok" (Nord Stream) ispod Baltičkog mora, pošto se i Savezni ured za morsku plovidbu i hidrografiju saglasio da 31 kilometar duga deonica gasovoda prolazi kroz nemačke teritorijalne vode, saopštio je konzorcijum "Nord strim" iz sedišta u švajcarskom gradu Cugu (Zug).
Pre nedelju dana, za ovaj projekat dobijena je potrebna saglasnost i od Ureda za rudarstvo nemačke pokrajine Meklenburg (Mecklenburg-Vorpommen), tako da konzorcijum "Nord strim AG" sada ima sve neophodne dozvole nadležnih organa u Nemačkoj.
"Severni tok" od ranije ima i sve potrebne dozvole Danske, Švedske i Rusije, koje su dale odobrenje da se gasovod postavi po dnu Baltičkog mora, kako bi tim putem prirodni gas iz Rusije bio transportovan u Evropu, uz zaobilaženje Ukrajine, koja se poslednjih godina pokazala kao nepouzdana tranzitna zemlja, prenele su agencije.
Finska, još jedna zemlja čije su dozvole neophodne za realizaciju projekta, do danas je potpisala tri od pet odobrenja i poslednja je birokratska prepreka za početak izgradnje.
"Nord strim AG" je prošlog ponedeljka saopštio da se konačan dogovor sa Finskom očekluje za par sedmica.
Izvršni direktor konzorcijuma "Nord strim" Matijas Varning (Matthias Warning) je izjavio da je priprema projekta gotovo u potpunosti u usaglasnosti sa planiranim rokovima i da se pretpostavlja da bi izgradnja gasovoda, dugog 1.200 kilometara i vrednog 7,5 milijardi evra, trebalo da počne već u februaru 2010. godine.
Prvi gas bi "Severnim tokom" mogao da bude dopremljen u Nemačku krajem 2011. godine, dok bi drugi krak gasovoda, koji će ići paralelno sa prvim, trebalo da bude u pogonu 2012.
Kroz oba kraka gasovoda godišnje bi u Nemačku, Dansku, Holandiju, Belgiju, Francusku i Veliku Britaniju trebalo da bude dopremano 55 milijardi kubnih metara gasa.
Kontrolu nad "Severnim tokom" ima ruski "Gasprom", a po 20 odsto udela u njemu pripada nemačkim kompanijama E.ON i BASF, dok je devet procenata u vlasništvu holandske kompanije "Gasunie".