Četvrtak 19. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Petak 23.09.2011.
07:36
Blic A

Hrvatske firme prete Srbiji tužbom

Za nedelju dana ističe rok do kad bi firme iz Hrvatske, Slovenije i BiH, kojima je nakon raspada Jugoslavije deo imovine ostao u Srbiji, trebalo da reše imovinske odnose sa našom zemljom. Posle toga srpske vlasti imaju pravo da privatizuju tu imovinu koja samo u slučaju hrvatskih firmi vredi 800 miliona evra, saznaju beogradski mediji.

U Ministarstvu ekonomije ne znaju da li će rok biti produžen, ali iz Hrvatske najavljuju tužbe u slučaju da im Srbija oduzme imovinu, navodi ''Blic''. Uredba predviđa privatizaciju ako društveno preduzeće u Srbiji, čije je sedište u nekoj od republika bivše Jugoslavije, ne uredi imovinske odnose do 30. septembra. Kako saznajemo, takvih firmi je ukupno 150, a sporazume je do juče postiglo tek njih dvadesetak.

Problem imovina hrvatske kompanije ''Ina'': Pumpa ''Beopetrola''

U Agenciji za privatizaciju kažu da će po isteku roka privatizovati firme, ali da bi prethodno trebalo tačno utvrditi šta je u čijem vlasništvu.

- Biće preduzeća gde ćemo privatizovati celokupnu imovinu u Srbiji. Više će, međutim, biti onih gde će deo imovine pripasti nama, a deo susedima. A šta je čije i

Tužba ''Ine'' protiv ''Beopetrola''

 

''Ina“ je zbog prodaje „Beopetrola“ pre dve godine pokrenula spor protiv Agencije za privatizaciju Srbije, Akcijskog fonda i ruskog „Lukoila“, kupca ''Beopetrola“.

''Beopterol“ je prodat 2003, a hrvatska kompanija tvrdi da je njena imovina u Srbiji devedesetih godina nezakonito prebačena na „Beopetrol“ i traži da joj bude vraćeno 167 benzinskih pumpi i isplaćeno 90 miliona po osnovu izgubljene dobiti.

Uredbu o imovinsko-pravnim odnosima Vlada Srbije je donela pre tri godine. Susedne zemlje su je nekoliko puta osporavale, pa u Privrednoj komori Srbije smatraju da bi rok za uređenje odnosa mogao da bude produžen.

- Vlada je donela uredbu juna 2008. Nekoliko meseci kasnije je doneta nova uredba, a na koju su protest uložile Hrvatska, Slovenija i BiH. I ovaj akt je nekoliko puta produžavan (poslednji do septembra 2011), pa će najverovatnije biti ponovo prolongiran - smatra Dejan Jovović, savetnik u Birou za regionalnu saradnju Privredne komore.

 

U Ministarstvu ekonomije, međutim, ovu procenu nisu mogli ni da potvrde niti da demantuju.

u kom procentu, utvrdićemo po osnovu toga ko je koliko uložio - kažu u Agenciji za beogradski list.

Direkcija za imovinu saopštila je da u Srbiji najviše imovine imaju hrvatske firme poput ''Ine“, ''Borova“, ''Kraša“, te grupacije ''Rade Končar“. Iz Slovenije je to ''Gorenje“, te fabrika rashladnih uređaja LTH i ''Stari Merkator“, a iz BiH firma za proizvodnju nameštaja ''Šipad“.

- U Srbiji je „Ina“, iz koje je nastao ''Beopetrol“, imala pumpe i tržište. Ostale firme imaju uglavnom maloprodajne i poslovne objekte, malo je proizvodnih pogona - kaže za ''Blic“ Srboljub Panić iz Direkcije za imovinu.

Mirko Čavara, direktor ''Borova“ iz Vukovara, navodi za beogradski medij da ova kompanija u Srbiji ima 88 maloprodajnih objekata i pogon za proizvodnju obuće u Somboru. Tu imovinu, sa kojom sada upravlja srpski ''Boreli“, procenjuje na oko 30 miliona evra.


- Tvrdimo da ''Boreli“ ne može biti pravni naslednik. O tome sa Srbijom nismo postigli sporazum, a znamo da rok ističe za desetak dana.

Vašem Ministarstvu ekonomije i Agenciji za privatizaciju poslali smo stav da je pomenuta imovina u vlasništvu ''Borova“, ne ''Borelija“, ali nikakav pisani odgovor nismo dobili.

Smatramo da su stvari jasne i da nema prostora ni za kakvo nagađanje, pa smo u slučaju oduzimanja imovine spremni da idemo i pred međunarodni sud - kaže Čavara u razgovoru za ''Blic“.

Stav o imovini ''Končara“ i ''Kraš“ u Srbiji juče nismo uspeli da dobijemo, ali iz ''Šipada“ najveće firme za proizvodnju od drveta u bivšoj Jugoslaviji, beogradski list nezvanično je saznao da su pregovori o imovinskim odnosima u toku. Ova sarajevska firma u našoj zemlji ima maloprodajne objekte, od kojih su neki i u najelitnijim delovima Beograda.

Eventualne tužbe protiv Srbije koje najavljuju poslodavci iz Hrvatske ne bi bili prvi sudski postupci za rešavanje imovinskih odnosa.

POVEZANE VESTI

Petak 23.09.2011. 12:50
Ustase odgovarajte za svoje zlocine,a onda i za firme cemo lakse.
Petak 23.09.2011. 15:20
U suprotnom...imovina koja je "ostala" (u tekstu navedenim) da se isto tako vrati vlasniku. Za Hrvatsku nije nista nepristojno kada vec i tudje uveliko rasprodaju...cak ni papu nisu postedeli (atraktivno zemljiste kod samostana Dajla).
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online