Petak 23.09.2011.
07:36
Blic

Hrvatske firme prete Srbiji tužbom

U Ministarstvu ekonomije ne znaju da li će rok biti produžen, ali iz Hrvatske najavljuju tužbe u slučaju da im Srbija oduzme imovinu, navodi ''Blic''. Uredba predviđa privatizaciju ako društveno preduzeće u Srbiji, čije je sedište u nekoj od republika bivše Jugoslavije, ne uredi imovinske odnose do 30. septembra. Kako saznajemo, takvih firmi je ukupno 150, a sporazume je do juče postiglo tek njih dvadesetak.

Problem imovina hrvatske kompanije ''Ina'': Pumpa ''Beopetrola''

U Agenciji za privatizaciju kažu da će po isteku roka privatizovati firme, ali da bi prethodno trebalo tačno utvrditi šta je u čijem vlasništvu.

- Biće preduzeća gde ćemo privatizovati celokupnu imovinu u Srbiji. Više će, međutim, biti onih gde će deo imovine pripasti nama, a deo susedima. A šta je čije i

Tužba ''Ine'' protiv ''Beopetrola''

 

''Ina“ je zbog prodaje „Beopetrola“ pre dve godine pokrenula spor protiv Agencije za privatizaciju Srbije, Akcijskog fonda i ruskog „Lukoila“, kupca ''Beopetrola“.

''Beopterol“ je prodat 2003, a hrvatska kompanija tvrdi da je njena imovina u Srbiji devedesetih godina nezakonito prebačena na „Beopetrol“ i traži da joj bude vraćeno 167 benzinskih pumpi i isplaćeno 90 miliona po osnovu izgubljene dobiti.

Uredbu o imovinsko-pravnim odnosima Vlada Srbije je donela pre tri godine. Susedne zemlje su je nekoliko puta osporavale, pa u Privrednoj komori Srbije smatraju da bi rok za uređenje odnosa mogao da bude produžen.

- Vlada je donela uredbu juna 2008. Nekoliko meseci kasnije je doneta nova uredba, a na koju su protest uložile Hrvatska, Slovenija i BiH. I ovaj akt je nekoliko puta produžavan (poslednji do septembra 2011), pa će najverovatnije biti ponovo prolongiran - smatra Dejan Jovović, savetnik u Birou za regionalnu saradnju Privredne komore.

 

U Ministarstvu ekonomije, međutim, ovu procenu nisu mogli ni da potvrde niti da demantuju.

u kom procentu, utvrdićemo po osnovu toga ko je koliko uložio - kažu u Agenciji za beogradski list.

Direkcija za imovinu saopštila je da u Srbiji najviše imovine imaju hrvatske firme poput ''Ine“, ''Borova“, ''Kraša“, te grupacije ''Rade Končar“. Iz Slovenije je to ''Gorenje“, te fabrika rashladnih uređaja LTH i ''Stari Merkator“, a iz BiH firma za proizvodnju nameštaja ''Šipad“.

- U Srbiji je „Ina“, iz koje je nastao ''Beopetrol“, imala pumpe i tržište. Ostale firme imaju uglavnom maloprodajne i poslovne objekte, malo je proizvodnih pogona - kaže za ''Blic“ Srboljub Panić iz Direkcije za imovinu.

Mirko Čavara, direktor ''Borova“ iz Vukovara, navodi za beogradski medij da ova kompanija u Srbiji ima 88 maloprodajnih objekata i pogon za proizvodnju obuće u Somboru. Tu imovinu, sa kojom sada upravlja srpski ''Boreli“, procenjuje na oko 30 miliona evra.


- Tvrdimo da ''Boreli“ ne može biti pravni naslednik. O tome sa Srbijom nismo postigli sporazum, a znamo da rok ističe za desetak dana.

Vašem Ministarstvu ekonomije i Agenciji za privatizaciju poslali smo stav da je pomenuta imovina u vlasništvu ''Borova“, ne ''Borelija“, ali nikakav pisani odgovor nismo dobili.

Smatramo da su stvari jasne i da nema prostora ni za kakvo nagađanje, pa smo u slučaju oduzimanja imovine spremni da idemo i pred međunarodni sud - kaže Čavara u razgovoru za ''Blic“.

Stav o imovini ''Končara“ i ''Kraš“ u Srbiji juče nismo uspeli da dobijemo, ali iz ''Šipada“ najveće firme za proizvodnju od drveta u bivšoj Jugoslaviji, beogradski list nezvanično je saznao da su pregovori o imovinskim odnosima u toku. Ova sarajevska firma u našoj zemlji ima maloprodajne objekte, od kojih su neki i u najelitnijim delovima Beograda.

Eventualne tužbe protiv Srbije koje najavljuju poslodavci iz Hrvatske ne bi bili prvi sudski postupci za rešavanje imovinskih odnosa.

2024 © - Vesti online