Bez većih poreza radi pokrivanja deficita
Vlada Srbije neće povećavati poreze do kraja godine da bi pokrila povećanje deficit budžeta od 20 milijardi dinara, što je dogovoreno u okviru novog aranžmana iz predostrožnosti s Međunarodnom monetarnim fondom (MMF), jzjavio je državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Ðoković.
Đoković je rekao RTS-u da novi aranžman s MMF-om daje garanciju da se u Srbiji vodi ekonomska politika na odgovoran način i da investitiori mogu imati poverenja u njene obveznice, čije se izdavanje uskoro očekuje u evrima.
Na pitanje gde će vlada uštedeti u rashodima budžeta, Ðoković je odgovorio da se najveće uštede mogu ostvariti na pozajmicama javnim preduzećima, za robu i usluge kao što su kupovina novih automiobila ili investicioni radovi, a radi se o manjim projektima na lokalnom nivou.
Pri tom, mora se zadržati postojeći nivo plata i penzija koje se isplaćuju iz budžeta i njihov rast u naredne dve godine biće usklađen s rastom inflacije, plus polovina iznosa rasta bruto domaćeg proizvoda.
Šef stalne misije MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik rekao je da je MMF odobrio novi aranžman da bi osigurao stabilnost srpske ekonomije, jer se ne mogu predvideti kretanja na svetskom tržištu u uslovima aktuelne krize. Sredstva od milijardu evra, predviđena novim aranžmanom, samo su garancija u slučaju nepredviđenih situacija i ne mora da znači da će taj novac i biti povučen, objasnio je Lisovolik.
Odgovarajući na pitanje u kojim okolnostima bi Srbija mogla da povuče tih milijardu evra, Lisovolik je objasnio da ukoliko bi enormno poskupela nafta na svetskom tržištu to bi podstaklo rast cena i inflaciju u Srbiji i onda bi Srbija morala da brani stabilnost kursa zbog rasta cena, za šta bi mogla da povuče odobreni kredit od MMF-a.
Što se tiče reformi javnog sektora u Srbiji, Lisovolik je rekao da bi one trebalo da se sprovedu, ali su u ovom momentu u drugom planu, jer ih je veoma teško sprovesti u predizbornoj godini i izrazio nadu da će ih nastaviti nova vlada.
Lisovolik je rekao da je moguće ostvariti uštede u budžetu, o čemu je protekle dve nedelje MMF razgovarao s Vladom Srbije i identifikovane su oblasti gde su uštede moguće i napomenuo da će o tome morati da se postigne politički dogovor u Srbiji.
Jasno je da će neke uštede biti teško ostvariti u izbornoj godini, jer i izbori puno koštaju, dodao je predstavnik MMF-a.
Komentarišući ocene u domaćim medijima da je MMF ovaj put "progledao kroz prste Srbiji", odobravajući joj povećanje deficita budžeta sa 4,1 na 4,5 odsto BDP-a, Lisovolik je podsetio da je Srbija ispunila dogovor u prethodnom aranžmanu i izbegla negativne efekte svetske krize i zbog toga nema bojazni da Srbije neće poštovati dogovorene mere.
"Srbiji želimo da pomognemo da razvija svoju ekonomiju", naglasio je Lisovolik i dodao da MMF želi da pomogne Vladi Srbije u izdvajanju više sredstava za kapitalne investicije i otvaranje novih radnih mesta.
Lisovolik je podsetio da je problem Srbije što se skoro 70 odsto budžeta troši na javnu potrošnju, na plate i penzije i ukazao da je najveći problem naše zemlje velika stopa nezaposlenosti. MMF je pripremio paket mera za povećanje zapošljavanja koji u ovom momentu nije moguće sprovesti, ali će to ostati zadatak za novu vladu, ukoliko bude želela da nastavi saradnju s Fondom, rekao je Lisovolik.