Novi "svetski" rat je - valutni
Najnoviji potezi Japana i Švajcarske u cilju slabljenja njihovih valuta predstavljaju doprinos nastavku takozvanog "valutnog rata", odnosno kompetitivne devalvacije lokalnih valuta, iako je pre samo osam meseci brazilski ministar finansija Gvido Mantega proglasio "primirje".
Japan je danas na tržištu prodao značajne količine jena, koji je tokom proteklog meseca ojačao za pet odsto, nakon čega je ta valuta oslabila u odnosu na američki dolar za čak 3,1 odsto, prenela je agencija Blumberg.
Pored toga, švajcarska Centralna banka je juče snizila kamatne stope kako bi ograničila rast vrednosti švajcarskog franka, koji je tokom proteklih 12 meseci ojačao za oko 36 odsto.
Dužnička kriza u Evropi i spor između američkog predsednika Baraka Obame i lidera Republikanske stranke oko budžeta i gornje granice zaduživanja su naveli investitore da se okrenu valutama koje se smatraju relativno sigurnima, jenu i franku.
Rizik od novog talasa recesije u SAD, što je navelo tamošnju Upravu federalnih rezervi da preduzme novu rundu labavljenja monetarne politike, dodatno je podstakao slabljenje dolara. Pad vrednosti te valute tokom prošle godine je naveo deset najvećih azijskih privreda da pokušaju da oslabe sopstvene valute kako bi pogodovali izvozu i privrednom rastu.
Među 16 najznačajnijih svetskih valuta, švajcarski franak, novozelandski dolar, brazilski real i singapurski dolar su najviše ojačali prema američkom dolaru u poslednja tri meseca, dok je evro istovremeno oslabio za više od tri odsto, pokazuju podaci Blumberga.
Brazilski ministar Mantega je 30. novembra izjavio da je pogoršanje evropske dužničke krize rezultovalo "privremenim primirjem" u globalnom valutnom ratu i da je vrednost brazilskog reala na razumnom nivou. Međutim, do danas je ta valuta ojačala za oko deset odsto prema dolaru, a Mantega je prošlog meseca izjavio da takozvani "rat" i dalje traje.
To potvrđuje i najava da će zvaničnici zemalja Latinske Amerike iz sektora finansija ovog meseca održati sastanak na kojem će razgovarati o načinima da zaštite svoje valute i privrede od krize u Evropi i SAD.
Pored toga, južnokorejski ministar finansija Bak Jae Van je izjavio da vlada u Seulu razmatra "sve mogućnosti" za ograničenje priliva kapitala, dok su vlasti u Filipinima spremne da pooštre kontrolu kako bi sprečile nagle promene vrednosti lokalne valute, koja je ove sedmice ojačala na najviši nivo u protekle tri nedelje.