Malinari na barikadama, ne dolaze u Beograd
Proizvođači malina iz ariljskog kraja odustali su od dolaska za Beograd ali su i dalje su na barikadama u selu Grgović nekoliko kilometara od Arilja i čekaju dolazak predstavnika Vlade Srbije i resornog ministarstva i nastavak pregovora.
Predsednik Udruženja jagodičastog voća "Vilamet" u Arilju Duško Nenadić izjavio se da se na barikadi u blizini Arilja nalazi oko 1.500 proizvođača malina i jake policijske snage, ali je situacija mirna i bez incidenata.
Naglasivši da malinari ne odustaju od zahteva da početna otkupna cena kilograma maline bude 126 dinara, Nenadić je istakao da su odustali od protesta u Beogradu jer očekuju da će biti postignut dogovor sa predstavnicima Vlade Srbije i ministarstva poljoprivrede.
Proizvođači maline iz zapadne Srbije pokušali su juče ujutru da krenu traktorima u Beograd na protest ispred Vlade Srbije, nezadovoljni ponuđenom otkupnom cenom maline između 80 i 90 dinara za kilogram, ali ih je policija u tome sprečila.
U jučerašnjem sukobu sa policijom prilikom pokušaja malinara da probiju blokadu magistralnog puta i traktorima krenu ka Beogradu, lakše su povređena četiri policajca, kažu u MUP-u Srbije.
Predstavnici malinara su saopštili da je povređeno oko 50 proizvođača koji su učestvovali u sukobu.
U pregovorima predstavnika malinara i Ministarstva poljoprivrede, sinoć u Požegi, ni posle više od tri sata nije postignut dogovor o povećanju otkupne cene ovogodišnjeg roda.
Proizvođači maline su rešili da noć provedu barikadama na magistralnom putu u selu Virovo kod Arilja. Kako je Nenadić rekao, malinari su se danas pomerili u selo Grgović, par stotina metara udaljeno od sela Virova.
Predstavnici Udruženja malinara "Vilamet" tražili su da u rešavanju problema učestvuju i premijer Mirko Cvetković i ministar poljoprivrede Dušan Petrović sa kojima su zatažili sastanak narednih dana u Arilju, Požegi ili Užicu.
Ipak, na razgovorima u Požegi je dogovoreno da se oformi mešovita radna grupa sa predstavnicima Uduženja malinara "Vilamet", hladnjačara, državnih organa i resornog ministarstva, koja će imati zadatak da utvrdi da li postoje nepravilnosti u izvozu maline sa ciljem da se utvrdi prava izvozna cena i mogućnost povećanja učešća proizvođača u izvoznoj ceni sa 51 na 56 odsto.
Predstavnici resornog ministarstva i stručnjaci smatraju država ne može u tržišnim uslovima poslovanja da utiče na cenu maline u Srbiji jer ona zavisi isključivo od kretanja na međunarodnom tržištu.