Svi investiraju samo obećanja
Na nedavno održanom samitu u Karađorđevu, kao i prilikom prošlogodišnje posete Novom Pazaru, čelnici Srbije i Turske najviše su razgovarali o Pešteru gde bi, kako su najavili srpski predsednik Boris Tadić i turski premijer Redžep Tajip Erdogan, trebalo da se grade: Industrijsko-bescarinska zona u Leskovi kod Tutina, magistralni putni pravci Novi Pazar - Sjenica - Aljinovići, Novi Pazar - Tutin i deonica autoputa Beograd - južni Jadran.
Samo u Leskovi planirana je izgradnja više od stotinu pogona u kojima bi se zaposlilo oko 1.000 radnika. Prvi ulagači trebalo bi da budu biznismeni iz Turske.
Da li se nešto već gradi?
- Ništa od planiranog i obećanog nije ni taknuto, Leskova je još samo "obična ledina", gradnja puteva iz nepoznatih razloga drastično kasni, još ni projekti nisu gotovi, a autoput preko Peštera više niko i ne pominje.
Ranije sam bio veliki optimista, verovao sam u javno data obećanja, sad sam oprezniji.
Ko je krivac što radovi ne počinju i što se obećanja ne ostvaruju?
- Mi u opštini sigurno nismo, sve što je bilo do nas već je urađeno, spremni smo da odmah dočekamo svakog investitora i logistički pomognemo izvođače radova. Turci su prošlog meseca boravili u Sandžaku i jasno rekli da će održati obećanje, a da radovi kasne zbog srpske strane koja još nije pripremila odgovarajuću dokumentaciju.
Naši, opet, tvrde da rade na svim projektima i da će ih brzo završiti. Ova godina je izgubljena, nadam će bar iduće nešto započeti.
Šta bi Pešter i Tutin dobili izgradnjom planiranih saobraćajnica i industrijsko-bescarinske zone?
- Jedan novi, mnogo lepši i perspektivniji život, ostanak na ovim prostorima i povratak bar dela od 10.000 žitelja naše opštine koji su na privremenom radu u inostranstvu. Srbiji i svetu otvorili bi ogromne prirodne potencijale Peštera, zdrava hrana iz ovog kraja: meso, mleko, sjenički sir, pršuta i sl. lakše bi stigli do kupaca u Evropi i svetu.
Da li su Pešterci u svetu zainteresovani da investiraju u rodnom kraju?
- Jesu, zasad grade kuće i tek po koji pogon, ali se raspituju iz za ulaganja u Industrijsko-bescarinskoj zoni, najčešće kažu da čekaju puteve jer bez dobrih saobraćajnica nema ni investicija. Čak i nama naklonjeni Turci radije ulažu u Leskovac ili Niš, jer su im ovi gradovi pored autoputa, nego u Sandžak.
Jedan Pešterac i jedan Slovenac uložili su, putem zajedničke firme Hidro-vint, milion evra u prvu vetrenjaču na Pešteru koja već proizvodi 500 kilovata struje na sat. U planu je izgradnja još 30 sličnih vetro-generatora. Mi nudimo lokaciju, pristupne puteve i svu drugu logistiku.
Ima li i drugi neiskorišćenih potencijala?
- Vode su naša velika šansa, na Smolućkoj reci već niče prva mini-elektrana, ali za nas su najvažniji kanjoni Ibra i Vidrenjaka gde ćemo, kod Miljine Glave, graditi jednu veliku i još 64 manje hidro-elektrana. Potencijal je ogroman, naša želja da gradnja počne takođe, čekamo samo investitore, a i državu da obezbedi elektro-kapacitete koji će moći da prihvate svu proizvedenu struju.
Rezerve uglja i do pet milijardi tona
Rezerve uglja na Pešteru prelaze milijardu tona, neki stručnjaci tvrde da su mnogo veće i da su "teške" čak pet milijardi tona. Rudnik Štavalj godišnje iskopa jedva 60.000 tona. Na nekoliko mesta ugalj bi se mogao eksploatisati i površinski.
Vlada Srbije odavno planira izgradnju termoelektrane na Pešteru, a za realizaciju ove investicije, vredne više stotina miliona evra, zainteresovani su i Česi. Sve je još u fazi pregovora, konkretan dogovor mogao bi se postići do kraja ove godine. |